"Kararı Dışişleri Bakanı vermiyor"

Okunma: 14
Gündem 12 Ekim 2017 14:18
Videoyu Aç "Kararı Dışişleri Bakanı vermiyor"
A
a

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Rusya'nın S-400 füze savunma sistemlerinin ortak üretimine yanaşmaması halinde anlaşmayı iptal edebileceklerini" söylemesi Rusya'da yankı buldu. Rus yetkililer, bu konudaki kararın dışişleri bakanı tarafından alınmadığını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akşam gazetesine verdiği demeçte, "Biz orta ve uzun vadede ortak üretim konusunda prensipte anlaştık. Ruslar buna yanaşmazsa başka bir ülkeyle bu anlaşmayı yaparız. Ama bize resmi olarak olumsuz bir bilgi gelmedi. Putin'in bizzat kendisi dedi li - ben de o toplantıdaydım- 'Ortak üretim konusunda birlikte adım atabiliriz hatta teknoloji de güncellenir, 500'ler çıkar.' diye konuşuldu. Ancak şu anda vardığımız mütabakat alımla ilgili." diye konuşmuştu.

Izvestiya gazetesi, Çavuşoğlu'nun sözlerini Rusya yetkililere sordu. Gazeteye konuşan Rus diplomatik çevrelerinden bir kaynak, bu açıklamanın siyasi baskı yaratma amacından fazlasını içermediği yorumunda bulundu.

Haberde aynı kaynaklara atfen, satın alma kararının Türkiye Dışişleri Bakanı tarafından verilmediği yorumu yapıldı.

Rusya Parlamentosu'nun üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Türkiye'nin Rusya'ya baskı kurmaya çalıştığını vurguladı. Kosaçev, "Bu yanlış bir tutum. Bu tür müzakereler kapalı kapılar ardında yapılıyor ve taraflar birbirine duydukları güven çerçevesinde müzakere ediyorlar. Bir tarafın kamuoyuna müzakereler hakkında açıklama yapması, ilgili tarafın argümanlarını yitirdiği anlamına geliyor." dedi.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç de Ankara'ya S-400 satılabileceğini ancak böyle gelişmiş bir silahın kodlarını bir NATO ülkesine vermenin söz konusu dahi olamayacağını vurguladı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR