'Size muhtaç değiliz'

Okunma: 16
Siyaset 12 Ekim 2017 15:48
Videoyu Aç 'Size muhtaç değiliz'
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vize krizine ilişkin, "Biz size muhtaç değiliz. Biz sizden silah istediğimizde kongre diyorsunuz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 81 ilin valisine seslendi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Bir süredir ülkemiz bu coğrafyadaki bin yıllık varlığı ve bekası açısından tarihinin en kritik süreçlerinden birini yaşamaktadır. İkinci bir kurtuluş savaşı verdiğimiz bir zaman diliminin tam ortasındayız.

Türkiye içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor. Ülkemiz, tıpkı pençeleri sökülmüş bir aslan gibi ehlileştirilmek, boyunduruk altına alınmak isteniyor. Eski o pısırık Türkiye'ye  alışmış onlar. İddialı, vizyoner ve güçlü bir ülkeyi, güçlü Türkiye'yi hazmedemiyorlar.

Uzun yıllardır sadece garnizon gibi görülen bir ülkenin aldığı kararları hayata geçirme iradesi göstermesini kabul edemiyorlar. Alan elden veren el durumuna gelmemiz birilerinin kabusudur.

Bunlar Sırbistan'ı falan AB arka kapısı gördüğü için 'Türkiye buralara uzandı he, olmaz böyle şey. Buna karşı da bazı tedbirler geliştirmemiz gerekli.' anlayışının içindeler. Sırbistan Cumhurbaşkanı'nın kabinesi ile bizi karşılaması ezberleri bozan bir girişimdir. Nova Pazar'da halkla kaynaşmamız birilerini rahatsız etmiştir.

Ülkemize yönelik çok yönlü kirli bir plan uygulanıyor. Bu planın içinde mezhep ve etnik temelli kışkırtmalar, terör örgütlerine sahip çıkma var. Bu kanlı oyunun içinde figüran olarak PKK, FETÖ, DHKP-C, DEAŞ gibi kanlı çeteler var.

İşte son dönemdeki ABD ile Türkiye arasındaki vize gerginliği bunun en güzel ifadesidir. Çok net konuşuyorum bu olayı ortaya çıkaran buradaki bir büyükelçidir. ABD'nin Türkiye gibi bir stratejik ortağını bir kendini bilmez büyükelçiye feda etmesi kabul edilemez. Bizim buna evet dememiz mümkün değil.

Dışişleri Bakanıma onu söyledim, 'Onların gönderdiği metnin kelimesi kelimesine aynısını onlara iade edeceksin.' dedim. Ve iki saat içinde biz de onlara başlattık. Biz bir kabile devleti değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz. Bunu kabul edeceksiniz.

Üç bin TIR Kuzey Suriye'ye gönderildi. Sayın başkana sordum, 'Haberiniz var mı?' diye. 'Olur mu öyle şey.' dedi. Bunlar bizi herhalde görmez sağır zannediyorlar. Öyle alışmışlar çünkü. Ama böyle bir Türkiye yok artık. Tüm piyonlarıyla bunlar üzerimize geliyorlar, gelecekler. Ama biz sağlam duralım.

Dün Barzani ile çatışan rejim şimdi 'yanınızdayız' diyor. Barzani ile çatışan PYD şimdi beraberiz diyor. Bunlar birbirinin dostudur, bunlar bizim dostumuz olamaz. Biz bu gerçeği bileceğiz ona göre adımlarımızı atacağız.

Türkiye asırlık bir hesaplaşma ile karşı karşıyadır. Gezi olaylarında duvarlara ne yazdılar, 'Zulüm 1453'te başladı' diye yazılması, Kadıköy'de asla tesadüf değil. Zulüm oalrak görenler olsa olsa Bizans'ın çocukları olur. Bu milletin evladı olmaz.

Güney sınırımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun amacının DEAŞ ile mücadele olduğunu kim iddia edebilir. Terör koridoru sadece Türkiye'yi kuşatmaya yöneliktir. Rejim, PKK'ya oradan 'yanındayız', Barzani'ye 'yanındayız' diyor. Barzani ile çatışan PYD şimdi 'beraberiz' diyor.

Bu tarz hezayanlar, bir ülkenin ana muhalefet partisinin genel başkanından çıkıyorsa, artık bu zatı milli ve yerli göremeyeceğim gibi, ülkenin hassasiyetlerine kulak veren birisi olarak görmem de mümkün değil. Bu zor günler aynı zamanda eleme, elenme ve ayrışma günleridir.

Teröristleri ülkelerinde saklayan, bu ülkelerden başka ülke var mı? Bir taraftan demokrasinin anavatanı diyeceksin, teröristi saklayacaksın, ondan sonra FETÖ ile irtibatlı olan ülkemizdeki diplomat vasfı olmayan, konsolosluğunda saklanan kişinin kendine göre hakkını arayacaksın. FETÖ ile açık net her şeyi ile ilişkili, bağı irtibatı var. Bunları koruyacaksınız. Böyle bir şey olamaz? Benim bankamın genel müdür muavinini hiçbir şey olmadan tutuklayacak, vatandaşımı yargılayıp itirafçı olarak kullanmak isteyeceksin.

Lafa geldi mi koskoca Amerika'sın. Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanını terör örgütleri mensupları rahatsız ediyorsa ve bu ülkenin vatansever evlatları da orada onları engellemek isterken bizim evlatlarımızı tutukluyorsun, teröristleri  birkaç gün geçince serbest bırakıyorsun, o evlatlarımız hala içerde. Adalet bu mu?

Koskoca ABD'yi bir büyükelçi yönetiyorsa yazıklar olsun. 'Sen benim stratejik müttefikime böyle diyemezsin.' demeleri lazım. Büyükelçi 'hükümetin adına bu adımı attım' diyorsa, sayın Başkan da savunuyorsa, biz de şu anda aldığımız kararın sonuna kadar arkasındayız."

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR