ABD'nin tutumu kabul edilemez

Siyaset 9 Ekim 2017 14:41
ABD'nin tutumu kabul edilemez
A
a

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ABD'nin Türkiye'nin vize başvurularını askıya alma kararı alması hakkında, "Her ne sebeple olursa olsun ABD'nin bu tutumu kabul edilemez. Bu krizle ilgili hem hükümete hem de ABD'ye karşı sağduyu çağrımızı yapıyoruz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında ABD'nin Türkiye'nin vize başvurularını durdurma kararını değerlendirdi.

Altay'ın açıklamaları şöyle:

"CHP olarak bu krizle ilgili önce büyük bir sağduyu çağrımız var. Hem Ak Parti yöneticilerine, hükümete, cumhurbaşkanına hem şüphesiz bu muameleyi bize reva gören ABD'ye de aynı sağduyu çağrımızı yapmak durumundayız. Basiretsiz, düzeysiz, uçuk, maceracı dış politika Türkiye'de iş adamından öğrencisine, sporcusundan siyasetçisine herkesin hayatını biraz daha zora sokmakta. Türkiye'ye Somali, Yemen, İran, Libya, Kamboçya gibi ülkelerle o ülkelere yapılan muamelenin - o ülkeleri de küçümsemiyorum- aynısının yapılması Türkiye için vahim bir durumdur. Ama milletimizin gururunu kıran, itibarını aşağılayan bir durumdur. ABD'nin bu tutumu şüphesiz kabul edilemez. Bu Türkiye- Amerikan ilişkilerinde bir dip nokta ve tarihsel bir kırılmadır. Bu karar İstanbul Başkonsolosluğu'ndaki bir yerel çalışanın tutuklanmasıyla mı ilgilidir yoksa Türkiye'nin Ortadoğu politikalarında Irak ve Suriye başta olmak üzere Rusya ve İran ile denge politikaları gözetilmeden sürdürülen hamlelerin ve bundan duyulan rahatsızlığın bir sonucu mudur? Bu konuda hükümetin aziz milletimize bir izahat vermesi lazım. Ama tekrar söylemek lazım, her ne sebep olursa olsun ABD'nin kararının kabul edilmesi mümkün değil.

Şimdi yeni bir durumla karşı karşıyayız. Burada da rahmetli ikinci genel başkanımız İsmet Paşa Türkiye'yi yönetecek herkesi uyarmıştı. Büyük devletlerle ilişkiler noktasında güzel  bir benzetmesi vardır. Büyük devletlerle ilişkilerde çok dikkatli ve titiz olunması gereğinin altını çizmişti. Geldiğimiz noktada Ak Parti'nin bu şuursuz, hesapsız, kitapsız tümüyle iç siyasete yönelik dış politikası Türkiye'ye her geçen gün kan ve itibar kaybettirmektedir. Ak Parti hükümeti derhal bir diyalog sürecini becerebilmelidir. Bu karar batının, Türk yargı sistemine yönelik güven sorunu olduğunun da açık bir işaretidir. Bu bakımdan Ak Parti yargının bağımsızlığına ve itibarına gölge düşürmemelidir. Bunun da altını çizmek lazım. ABD'ye bu kararı gözden geçirmesi çağrısında bulunmak istiyoruz. Hiç olmadığı kadar yakınızdan ilişkilerin dip noktasına gelmesi Erdoğan'ın ve Ak Parti yöneticilerinin basiretsizliği, tutarsızlığı ve beceriksizliğinin en somut örneğidir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat