ABD vize başvurularını durdurdu

Siyaset 8 Ekim 2017 23:34
ABD vize başvurularını durdurdu
A
a

ABD Büyükelçiliği Türkiye'ye yönelik vize işlemlerini askıya aldığını duyurdu.

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır." denildi.

Açıklamada, "Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır." denildi.ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "göçmen olmayan vize hizmetlerinin" askıya alındığı ifade ediliyor. Göçmen olmayan vizeler, turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD'ye geçici olarak gitmek isteyen kişileri kapsıyor.

ABD Başkonsolosluğu görevlisi tutuklanmıştı

İstanbul'daki FETÖ operasyonları kapsamında, firari eski savcı Zekeriya Öz ve FETÖ şüphelisi emniyet müdürleriyle irtibatlı olduğu ileri sürülen ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Casusluk' ve 'Türkiye hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından tutuklanmıştı.

Topuz'un tutuklanmasıyla ilgili ABD Büyükelçiliği yazılı bir açıklama yaparak, "Çalışanlarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamak ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır." ifadelerini kullanmıştı.

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan Metin Topuz'un firari eski emniyet müdürü Tufan Ergüder'in talebi üzerine bazı FETÖ mensuplarının Amerika vizesi ve oturumu alması konusunda yardım ettiği ortaya çıkmıştı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat