Akademisyenin hukuk zaferi

Dünya 12 Ekim 2017 22:19
Akademisyenin hukuk zaferi
A
a

Köpeği hastalandığı için işe gidemeyen bir İtalyan, iş yeriyle girdiği hukuk mücadelesini kazandı.

BBC'nin haberine göre, adı açıklanmayan ve Roma La Sapienza Üniversitesi'nde öğretim üyesi olduğu belirtilen bir kadın, ameliyat olan 12 yaşındaki Cucciola adlı köpeğine bakabilmek için iki gün işe gitmedi.

Ancak işe gitmeme gerekçesi kabul edilmeyen İtalyan kadın, hayvanlar üzerinde deneylerin yasaklanması için mücadele eden yardım örgütü LAV'ın desteği ile üniversiteye dava açtı.

Avukatlar duruşmada, İtalyan yasaları uyarınca acı çeken hayvanları terk etmenin suç olduğunun ve bunun bir yıl hapis ya da 10 bin euroyla cezalandırıldığının altını çizdi.

Yargıç, köpeğin hastalanmasının 'ciddi ya da ailevi nedenlerden biri' olarak kabul edilmesine hükmetti. İtalyan mahkemelerinde ilk kez böyle bir karar aldı.

LAV Başkanı Gianluca Felicetti kararı, "Mali kazanç ya da iş yapma kabiliyetleri için kullanılmayan hayvanların aile fertlerinden biri olarak kabul edilmesi yolunda önemli bir adım" olarak değerlendirdi ve bundan böyle aynı durumdaki kişilerin hayvanlarının rahatsızlığını 'ailevi neden' olarak gösterebileceğini belirtti.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat