Blade Runner'a sansür uygulandı

Okunma: 27
Kültür Sanat 8 Ekim 2017 17:12
Videoyu Aç Blade Runner'a sansür uygulandı
A
a

Türkiye'de 6 Ekim'de vizyona giren 'Balde Runner 2049' adlı film Türkiye'de sansürlenerek gösterildi.

Bilimkurgu efsanesi 1982 yapımı 'Blade Runner'ın devam filmi olan 'Blade Runner 2049'a sansür uygulandığı ortaya çıktı.

Filmde bazı sahnelerde aniden yakın plana geçilirken, görüntü çözünürlüğünün belirgin bir şekilde düşmesi, atlamalar ve diyaloglardaki kopukluk dikkat çekti.

Filme sansür uygulandığını ilk olarak sinema eleştirmeni Burak Gürol, Twitter hesabında dile getirdi ve çıplaklık içeren görüntülerin kadraj dışında kalacak şekilde perdeye geldiğini aktardı.

 Sosyal medyada da tepkilere yol açan sansür ile ilgili filmin yapımcısı Sony Pictures'tan açıklama geldi.

Açıklamada sansür iddiaları doğrulanırken, "Bazı bölgelerde Sony Pictures yerel kültüre saygısından ötürü filmin hafifçe değiştirilmiş bir versiyonunu piyasaya sürmüştür." denildi.

Burak Göral ise sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Sony Pictures'ın saygısız bir tutum için olduğunu belirterek, "Blade Runner 2049'u izleyenlerden gelen haberlerden dolayı çok üzgünüm. Bu kadar beklenen önemli bir filmin önüne geçti bu lüzumsuz sansür. Filme yapılan bu dijital müdahale tümüyle gereksiz ve işgüzarca. Bu uygulama önceki hiçbir örneğe ve teamüle uymuyor! Uysa bile kabul edilemez. Bu çapta bir stüdyo filminin hiçbir aşırılık barındırmayan sahnesinde bu yapılıyorsa eğer büyük bir sansür kapısı daha açıldı demektir. O zaman yaş sınırlandırması sistemi neden var? Hepsinden ayıklayın en küçük sahneleri bile, hepsi 'genel izleyici' olsun! Mesele WB Türkiye'nin tasarrufu değilmiş. Açıklama Sony Pictures'tan geldi: #BaldeRunner2029sansürü yerel kültürümüze saygılı olmak içinmiş!" dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR