Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Gökçek yorumu

Siyaset 5 Ekim 2017 11:38
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Gökçek yorumu
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifasının istendiğine ilişkin iddialarla ilgili "Davaya inananlar gerekirse istifa ederler." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran gezisi dönüşünde uçakta açıklamalarda bulundu. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifasının istendiğine yönelik iddiaları yorumlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Belediyelerde iyi niyet içerisinde meseleler çözülür. Davaya inananlar gerekirse istifa ederler. Bir makama getirilirken iyi de makamı boşaltmasının istenmesi niye yadırganıyor." dedi.

İstifalara yönelik eleştirilere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Belediyelerde görevden almanın iki yöntemi vardır. Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanma. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz. Bir makama getirilirken iyi güzel de, benim metal yorgunluğu olarak tanımladığım durumlarda makamı boşaltmasının istenmesi niye yadırganıyor? 'Benim şanım, şerefim var' dersen,  kusura bakma ama partinin şerefi, herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir." dedi.

Erdoğan, istifaya yönlendirilecek başkanların belirlenip belirlenmediği sorusuna, "Hayır öyle bir şey olmaz. Biz olduğu zaman, bazı şeyler önümüze geldiği zaman değrlendirmemizi yapıyoruz. Allah göstermesin çok daha kötü şeyler de olabilir. 2019'un mart ayında yapılacak yerel seçimlere hazırlık yaparak girmek durumundayız. Kaldı ki sadece bizim partimizle ilgili değil, diğer partilerle ilgili olarak da İçişleri Bakanlığımıza şikayetler geliyor." yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meral Akşenir'in önderlik ettiği hareketle de ilgili soruyu ise  "Daha partisini bile kuramamış kişileri gündeme getirmenin anlamı yok." şeklinde yanıtladı.

Barzani'ye de bir kez daha çağrıda bulunan Erdoğan, "Neticede, Barzani ve avanesi bu sevdadan vazgeçecekler. Zaten yaptıkları işin hiçbir hukuki zemini yok. Zaten uluslararası hukuka aykırı. Federal parlamentodan bunun geçmesi lazım; bunun federal parlamentodan onay alamayacağı da zaten kesin. Irak merkezi hükümeti bunu resmen açıkladı. Irak Anayasa Mahkemesi de referandum kararını askıya almış, bunun durdurulması gerektiğine hükmetmiştir. Hani meşhur bir söz vardır ya: Makaram sarı bağlar kız söyler gelin oynar. Bunların hali bu... Fotoğrafa bakıyorsunuz sağında eski Fransız bakan Bernard Kouchner'i, solunda Fransız yazar Bernard Henry-Levy. Herhalde gücü bunlardan alıyor. Ama attıkları adım bir netice değildir. Şimdi bir sebep üzerinde yürüyor, netice ne olacak bu ayrı bir konu." dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat