Erdoğan'dan Gökçek açıklaması

Okunma: 35
Siyaset 3 Ekim 2017 13:48
Videoyu Aç Erdoğan'dan Gökçek açıklaması
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifa edeceği iddialarına yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifa edeceğine yönelik iddialara ilişkin, "Şu an böyle bir şey yok, olmayacağı anlamına gelmez. Metal yorgunluğu dediğim konu bunları kapsıyor, değişim ve dönüşümü seçime kadar yaşayacağız." yanıtını verdi.

Erdoğan'ın partisinin grup toplantısından satır başları şöyle:

"Fransa'da ölen kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. ABD'nin Las Vegas kentinde 58 kişinin öldüğü bir olay yaşandı. Sayın Başkan'a taziyelerimi iletmek suretiyle bu tür olaylarda duruşumuz neyse o duruşu koruduğumuzu ifade ettik.

Yeni dönemdeki en önemli işlerden biri cumhurbaşkanılığı hükümet sistemine geçiş için gerekli uyum yasalarının çıkarılmasıdır.

Bölgemizde kritik gelişmeler yaşanıyor. Türkiye bu gelişmelerin merkezinde yer alıyor. Biz devlet ve millet olarak dimdik ayaktayız. Bizi tehdit edenlerin, kriz dönemlerini fırsat bilip bizi sırtımızdan hançerlemek isteyenlerin bu topraklarda esamesi okunmamaktadır.

Bizim kimseyi tehdit etmek gibi bir niyetimiz yok. Biz tüm samimiyetimizle ikaz görevimimizi yerine getiriyoruz. Kuzey Irak'ta yaşanan referandum krizi, bölgemizin bağrına yeni bir hançer saplama girişimidir. Mesele Kürtlerin hakları meselesi değil, tam tersine mesele Kürtlerle Arapları, Türkmenleri, diğer grupları ve çevredeki ülkeleri sonu gelmez bir kavga, çatışma, hesaplaşma sürecine itmek isteyenlerin oyununa düşüp düşmeme meselesidir. Etnik hırçınlıklar ve mezhebi husumetler yüzünden yanı başımızda kazılan, ateşini kin ve nefretin beslediği bu çukura izin veremeyiz. Irak ortak bir gelecek inşa edilmesi gereken bir yerdir.

Musul'un çevresindeki demografik yapıyı hiçe sayan girişim art niyetlidir. Soğukkanlılıktan taviz vermeyeceğiz. Şimdilik sadece belirli alanlardaki ambargolarla yetiniyoruz. Eğer kendilerine gelmezlerse bu artarak devam edecektir. Gelişmelere göre çok daha ileri adımları atmakta tereddüt etmeyiz. Kuzey Irak yönetiminin bir an önce aklını başına devşirmesini umut ediyoruz.

Bugün birilerine güvenerek birlikte yaşama hukukuna ihanet edenlerin yarın bu kapıyı nasıl çalacaklarını merak ediyoruz. Bu kapı tamamen kapanmadan uzatılacak her eli tutmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Ne zaman bir el uzatsak aynı sıkıntıyla karşılaşıyoruz. Bizim asıl sıkıntımız içerden vurulmamızdır.

Suriye ve Irak'ta yaşanan hiçbir hadise bizden bağımsız değil, doğrudan doğruya iç işlerimizle alakalıdır. Bize kimse siz neden Irak ve Suriye ile ilgileniyorsunuz deme hakkına sahip değildir. Suriye ve Irak'taki krizlerin ülkemize yansımalarının üstesinden de milletimizle beraber geleceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Ayrışarak dağılırız, yok oluruz. Beton gibi, çelik gibi durmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Bu devletin vatandaşı olmaktan bu bayrağın gölgesinde yaşamaktan rahatsız olan varsa onların da fikrini değiştireceğiz. Kalbi, gönlü başka mecralara kayan varsa onları da kazanacağız.

Artık bizim terör örgütlerine, bölücülere, fitnecilere kaptıracak tek bir kardeşimiz dahi olamaz. Ancak hesabı değil hasbi olursa zaten mesele kalmaz. İhanet çetelerine yeteri kadar insanımızı kaptırdık. Batılı ülkeler de yeteri kadar insanımızı yuttu. Artık 80 milyon vatandaşımıza sımsıkı sarılacağız.

Türkiye krizlerle mücadele ederken hedeflerine ilerleme gücüne de sahiptir. Büyüme rakamları ekonominin doğru yolda olduğunu gösteriyor. Faizlerdeki düşüş, açık söylüyorum, hala istediğimiz noktada değil. Eğer faizlerde düşüşü sağlayamazsak bilesiniz ki birçok musibet bizi beklemektedir.

Piyasa faizinin yüzde 20 olduğu bir ülkede yatırımcı yatırım yapabilir mi, istihdam artabilir mi, artmaz. Ondan sonra da lanetle karşı karşıya kalırız. Biz faizci akıllarla, faiz lobilerinin yaklaşımlarıyla adım atamayız, eğer onlarla adım atarsak sadece onları ihya ederiz. Enflasyonda hala düşüşü sağlayamıyoruz. Neden? Yüksek faiz nedeniyle. Bunun kararını vermeliyiz. Faiz düşerse enflasyon düşer. Faiz yüksek olursa enflasyon yüksek olur. Ters orantılı değil. Göreve geldiğimizde faizi düşürdük, enflasyon da ona bağlı olarak düştü.

Varlık Fonu'nun yatırımların katalizörü olacağını ümit etmiştim ama olmadı. Bu sıkıntıyı en kısa sürede aşacağımıza inanıyorum.

Yastığın altında veya kolumuzdaki altınlar bize bir şey kazandırmaz. Vatandaşlarımızı altınlarını bu şekilde değerlendirerek hem kendisine hem de ülkemizin büyümesine katkı sağlamaya davet ediyorum.

İstihdam konusunda hedeflerimizi yüksek tutmalıyız. İstihdam demek aynı zamanda daha huzurlu bireyler, daha huzurlu toplum demek. Orta vadeli planda işsizlik sigortasından, yaşlılık aylığına insanımızın hayatına dokunan her konuya özel önem vermeliyiz."

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR