İmam hatip ortaokulunda fiili medrese eğitimi

Okunma: 27
Gündem 8 Ekim 2017 16:34
Videoyu Aç İmam hatip ortaokulunda fiili medrese eğitimi
A
a

Eğitim-İş İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Adem Yıldırım, kentteki imam hatip ortaokulunun fiili olarak medreseye dönüştürüldüğünü kaydetti.

Eğitim-İş İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Adem Yıldırım, İzmir'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Karabağlar Kestanepazarı İmam Hatip Ortaokulu'nda fiili medrese eğitimine geçildiğini duyurdu.

Cumhuriyet'in haberine göre, öğrencilerin okula girerken ayakkabılarını dolaplara bırakıp terlik ya da çoraplarla öğrenim gördüklerini ifade eden Yıldırım, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB)  haftalık öğrenim programının da bir kenara bırakılarak cuma günleri eğitime ara verildiğini iddia etti.

Yıldırım okuldaki uygulamaları şöyle aktardı: "Okulda tam bir medrese uygulaması yapılıyor. Temizlik, hijyen adı altında çocukların ayakkabıyla okula girmesine izin verilmiyor. Okul zaten fiziki olarak daha çok Kuran kursuna benziyor. İçi de eğitim kurumundan ziyade camiyi andırıyor. Çocuklar, okulda terliklerle çoraplarla geziyor. Burada tam bir medrese eğitimi veriliyor. Cumhuriyet Türkiyesi'nde ortaçağ eğitim sisteminin kalıntılarını görüyoruz, yaşıyoruz. Okulda, Milli Eğitim Temel Kanunu açık açık çiğneniyor. (...) Okula yaptığımız cuma günü ziyaretinde ders saati olmasına rağmen okulun tatil edildiğini, uzak yerlerden gelen öğrencilerin evlerine cuma gününden gönderildiğini gördük. Bunun yerine cumartesi günleri ders yapılıyormuş. Mesai saati olmasına karşın okulda yönetici ve öğretmen yoktu. Pansiyonlu okul olmamasına karşın 3'üncü kat ranzalarla yatakhaneyle çevrilmiş durumda. Bir üniversite öğrencisi 'abi' okulda belletmen öğretmen olarak gayri resmi bir şekilde görev yapıyor. 'Erkek imam hatip okulu' ibaresi olmamasına rağmen yalnızca erkek öğrenciler eğitim görüyor."

Yıldırım, "Bu tehlikeli anlayışın yaygınlaşarak ileride önü alınmaz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacağı açıktır. Okullarımızda kızlı erkekli sınıfları ayıran, devlet okullarını medrese mantığıyla yönetme anlayışını kabul etmiyoruz. Bu ve benzeri yasadışı uygulamalara asla geçit vermeyeceğiz, her fırsatta bunu deşifre edeceğiz. Bu uygulamalara izin veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve süreci yakından takip edeceğiz."  şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR