Kılıçdaroğlu'ndan vize tepkisi

Okunma: 23
Siyaset 10 Ekim 2017 16:07
Videoyu Aç Kılıçdaroğlu'ndan vize tepkisi
A
a

Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi ile ilgili, "Amerika'nın yaptığı uygulama yanlıştır, asla desteklemiyoruz." dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Ankara Garı saldırısı tarihimizin en kanlı terör olaylarından biridir. Dönemin başbakanı terör eylemini IŞİD militanları gerçekleştirdi sözünü kullanamadı. Kokteyl örgüt dediler. Her terör örgütünün destek verdiği bir terör eylemi dediler. Hayatını kaybedenlerin yakınları bugün eylem yapmak istedi. Buna izin verilmedi.

Geçen hafta Enis Berberoğlu'nun duruşması vardı. Berberoğlu müebbetle yargılandı, 25 yıl hapse mahkum edildi alt mahkeme tarafından. Toplu iğne ucu kadar suçu yoktur. Berberoğlu üzerinden CHP'ye nasıl kumpas kurarız hesabı vardı. Ne olursanız olun CHP'ye kumpas kuramayacaksınız.

Bu ülkede namuslu hakim ve savcılar da var. Enis Berberoğlu davası bir üst mahkemede bozuldu. İki ilginç konuya değinmek isterim. Bunlardan birisi alt mahkeme, 'Sen hükümeti iktidardan etmek için çaba harcıyorsun' diyor. Muhalefetin görevi ne arkadaşlar? Enis Berberoğlu'na 'Sen neden iktidar aleyhine çalıştın?' diyorlar. Eleştirmeyelim mi?

Bir başka konu bunlar yazılıyor. Enis Berberoğlu serbest bırakılmıyor. Enis Berberoğlu kaçar mı? Suçsuz adam niye kaçsın? Bir an önce sayın Enis Berberoğlu'nun srbest bırakılmasını istiyoruz. Herkesin bildiği bir olay gizli olabilir mi? Fatura Enis Berberoğlu'na çıkıyor. Biz elimizde belge olmadan konuşmayız. Enis Berberoğlu aylardır boşu boşuna hapiste.

"Bize milletvekili vermediniz ama.."

Az önce önüme bir tütün demeti bırakıldı. Arkadaşlarım Adıyaman'a gitti. Hepsi dertli. Bu topraklarda tütün 400 yıldır ekiliyor. Bizim tütünümüz dünyada bilinen bir tütün. Binlerce aile tütünden geçinir. 2002'de bir yasa çıktı. Tütün üreticilerinin bir anlamda idam fermanı onaylandı. TEKEL özelleştirildi. 2002'de 405 bin 882 aile tütünden geçiniyordu. 2017'de yedi kat küçüldü, 56 bine indi. Yabancı sigara üreticileri Türkiye'ye tütün ithal etmeye başladılar. 2012'den başlayarak Türkiye net tütün ithalatçısı haline geldi. 2013 verilerine göre tütün alanında faaliyet gösteren bütün imalatçıların yüzde 89.3'ünü yabancılar oluşturuyor. Geriye zaten yüzde 10 kalıyor. Şimdi ona da göz diktiler. Parlamentoya bir kanun getirdiler. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor. CHP milletvekilleri orada her türlü muhalefeti, tütün üreticileri lehine yapıyor.

Kaçak tütün doğru değil. Bu yerli tütün. Bu topraklarda ekiliyor. İnsanlar para kazanıyorlar. Neresi kaçak? Bu tütün, üreticinin alın teridir. Düğün parasıdır, askere gönderdiği çocuğunun harçlık parasıdır. Bugüne kadar tütün ürettiği için zenginleşen bir tek adam yok. Ektiği tütünle ancak geçinebiliyor.

CHP olarak Adıyamanlılara sesleniyoruz. Bize milletvekili vermediniz ama biz sonuna kadar sizin yanınızdayız. Zaten ekonomi batmış, insanlar borç içinde. Sen gidiyorsun Adıyaman'daki Malatya'daki tütün üreticisi ile uğraşıyorsun.

Toplanan vergiler nereye gidiyor. İsraf, israf Altlarında uçaklar, arabalar. Ciddi sorunumuz var. Kime verdin sen bu paraları?

Sayın Erdoğan, cumhurbaşkanlığı makamında Ak Parti'nin genel başkan yardımcılarını, belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini ağırlıyor. Afyonkarahisar'da konuşurken arkasında cumhurbaşkanlığı forsu var. Çık şu milletin önüne senin için namus ve şeref ne anlama geliyor bir anlat bakalım? Milletin derdine bak, onun derdine bak. Ak Parti'nin genel merkezi var. Orada görüşürsünüz. Neden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüşüyorsun? Tarafsızlığın üzerine yemin edecek sonra bunları unutacak.

Bu topluma hakarettir. Bizim Ampute Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu oldu. 'Beşiktaş'a teşekkür edelim' diyor bakan. 'Ne teşekkürü parasını biz verdik.' diyor. Ne demek parasını biz verdik ya. O vergiyi sen çarçur et diye ödemiyorlar. Tek adam rejiminin Türkiye'yi nokta budur işte. Sanki babasının parası. Kimsin sen ya? Kimsin sen?

Dış politikada iktidar-muhalefet olmaz

Dış politikanın ayrı bir önemi vardır. Ayrı bir dili vardır. Bu dili kullanan adamlara da diplomat denir. Dış politikada konuşurken herkes dikkatli olmak zorundadır. Boğazda dokuz  boğum olduğunu kimsenin unutmaması lazım. Dış politikada iktidar-muhalefet olmaz. İktidar olanlar dış politikadaki bütün gelişmeleri muhalefete aktarmak zorundadır.

Bugün geldiğimiz noktada dış politikada ortak bir dilimiz yok. Ciddi sorunlarımız var. Eğer dış politikada yanlış yaparsanız bunun sonuçları ağırdır ve uzun süre telafi edilmez. Arka kapı diplomasisini sürekli açık tutmak gerekir. Zaman zaman ciddi kırılmalar olabilir. Kıbrıs çıkarmasında Türkiye ne yapacağını bilinçli olarak saptamış ve gereğini yapmıştır. Hatay'ın Türk topraklarına katılması bir diplomasi zaferidir. İrak'taki Türk askerinin kafasına çuval geçirilmesi ve hükümetin buna sessiz kalması bir diplomasi hezimetidir.

Dış politikadaki atışmaları basın üzerinden yapmak, arka kapı diplomasisini tamamen kapatmak kimseye yarar getirmez. Amerika'da Zarraf davası var. Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı orada tutuklu. Şimdi rehin alma politikası ile sorun çözülmeye çalışılıyor. Erdoğan o kadar habersiz ki, önemini o kadar az kavramış ki, emin olun okuduğum zaman gözlerime inanamadım. Vize krizi dolayısıyla şöyle diyor: 'Karar üzüntü verici. Büyükelçinin kararı üzüntü verici.' Bir büyükelçi böyle bir karar alabilir mi? Alınan bir karar var ve çok ağır, üzüntü verici ve topu sadece büyükelçinin omuzlarına yıkıyorsunuz. Başka bir şey yok. Erdoğan Amerika'ya gittiği zaman havuz medyasında bayram havası vardı, manşetlerde 'Hiç olmadığı kadar yakınız.' cümleleri vardı.

Amerika'nın yaptığı uygulama yanlıştır, asla doğru değildir, asla desteklemiyoruz. Binlerce öğrenci gidecek Amerika'ya. Bütün bunların tamamı kesiliyor. Cezalandırılan hükümet değil, 80 milyon.

TSK, Idlib'e gidiyor. Türkiye kendi sınırlarını kontrol altına almak zorundadır. Biz askerin ıdlib'e gidişine destek veriyoruz. Asker oraya gitmeli, bir çatışmasızlık bölgesi yaratmalı. Bazılarının Akdeniz'e ulaşmak için ileride Türkiye'yi zarara sokacak amaçlarına engel olacak davranışları anlıyoruz.

Astana'dan sonra Esed oldu tekrar Esad. Rusya ve İran kimden yana tavır almıştı? Esad. Şimdi Türkiye kimden yana tavır alıyor? Esad'dan yana. Bu nasıl olduda 180 derece döndü. Adamın burnunu böyle sürterler. Idlib'e gidilecek. Idlib'de kimler var?  'Rusya, Idlib'in dışında, Türkiye içinde güvenliği koruyacak.' diyor. Cehennemde biz olacağız. Kime karşı güvenliği sağlayacağız? Hayat Tahrir el Şam ile çatışacağız. Çekirdeğini El Nusra oluşturuyor. El Nusra'yı Erdoğan terör örgütü oalrak görüyor mu? Hayır, görmüyor.

Oluşan strateji şu: Burayı sen pislettin,  gel temizle. Sen gideceksin terör örgütü ile çarpışacaksın ve Idlib'i temizleyeceksin. Onların stratejisinin bir gereği olarak Türkiye Idlib'e girdi. Bedeli kim ödeyecek? Türk askeri girdi oraya.

Idlib ile ilgili 6 madde sıralayacağım:

1- Türkiye halkı Ak Parti'nin yanlış Suriye politikasının bedelini ödemeye devam etmektedir. Her şehidin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır.
2- Cihatçıların karadan temizliği Türkiye'ye havale edilmiştir. Esad için gidiyoruz oraya.
3- Temizliğin maliyeti çok büyük olacaktır. TSK ve cihatçılar arasında yoğun çatışma kaçınılmaz olacaktır.
4- Erdoğan'ın göz yumduğu cihatçı örgütlerle şimdi TSK çatışacaktır.
5- Idlib'deki yüz binlerce sivil Türkiye'ye yönelebilir.
6- Idlib'de varlık gösteren terörist örgütlerin Türkiye'ye sızmaları endişe vericidir.

Nuriye ve Semih yalnızca işlerini istediler. Kimsenin burnunu kanatmadılar. Onlara şükran borçluyuz. Bir KHK ile işlerine son verildi. Brisi şu an hastanede birisi hapishanede. Bir baba olarak , bir baba olan Binali Yıldırım'a seslenmek isterim; Dünyanın en haklı talebi işini istemektir. Dünyanın en haklı talebini yerine getirmek için size düşen görevler vardır."
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR