Kılıçdaroğlu sert çıktı

Okunma: 34
Siyaset 3 Ekim 2017 14:54
Videoyu Aç Kılıçdaroğlu sert çıktı
A
a

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MTV zammıyla ilgili sert eleştirilerde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın MTV zammıyla ilgili yaptığı açıklamaya sert eleştirilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Yeni vergi kanunları getiriyorlar. Burada iyi polis-kötü polisi oynuyorlar. MTV zammı için bakana açıklama yaptırıyorlar. Bakıyorlar ki kamuoyu tepki gösteriyor arkasından beyefendi devreye giriyor. O kararı alırken neye göre aldınız? Bir karar alırsınız arkasında durursunuz. Dediğim gibi birisini parlatmak için bu tür oyunlar oynuyorlar." dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasından satır başları:

"Sizi 13 Temmuz 2015'e götüreceğim. O gün sayın Davutoğlu geldiğinde dedim ki, Türkiye'nin beş temel sorunu var. Bizim düşündüklerimizi yaparsanız her türlü katkıyı veririz. Bir demokrasi, iki ekonomi, üç eğitim, dört toplumsal barışımız, beş dış politika. Davutoğlu ile 2015'te konuşurken demokrasi gelişecek dedik ancak demokratik tablo geriye gidiyor. Bir halkın 15 Temmuz'u var, bir de Saray'ın 15 Temmuz'u. Halkınkine hep saygı gösterdik. Ama Saray 15 Temmuz darbe girişimini fırsat bilip 20 Temmuz'da sivil darbe yaptı. Türkiye, tarihinde ilk kez bir sivil darbeyle karşı karşıya kaldı. Parlamentoyu devre dışı bıraktılar. Üniversitelerden hocaları attılar.

Siyasi desteği olanlar dışarıda, milletvekilleri içeride. Parası olanlar, dayısı olanlar, damatlar dışarıda ama diğerleri içeride. Bizim onurlu bir milletvekilimiz var: Enis Berberoğlu. Açıkça söylüyorum toplu iğn ucu kadar bile suçu yok. Enis Berberoğlu olayında alt mahkeme üst mahkemenin kararını tanımamıştır. Bu gücü siyasi otorite veriyor. Siyasi otoriteye karşı yargının sesini yüksek çıkaracak olan AYM'dir. Siz hukuku sağlamak zorundasınız.

Seçimle gelen seçimle gitmiyorsa, istifa ettiriliyorsa istifa eden kişi kendi seçmenine  hesap vermek zorundadır. Gerekçelerini anlatmak zorundadır. Kadir Topbaş istifa etti. Yorulduğunuz için mi istifa ettiniz diye soruyorlar. Hayır adam yerine koymadıkları için istifa ettim diyor.  Sayın Topbaş uzun süre İstanbul'da başkanlık yaptınız. Sizi adam yerine koymayanlar kim? Çık açıkça söyle ki şu gerekçe ile istifa ettim. Bugün başka büyükşehir  belediye başkanları için aynı şey konuşuluyor. İki nedenden istifa etmiş olabilirler. Yolsuzluk olabilir ya da FETÖ üyesidirler, ByLock kullanmışlardır. Önlerine konmuştur, o yüzden istifa ediyorlardır. İstifa edenlerin yakasında iki rozet vardır. Biri yolsuzluk diğeri ByLock. Eğer istifa ediyorlarsa sebep budur.

Sanıyorlar ki istifa edince kurtulacağız. Günü gelecek hesabını verecekler. Direniyorlarsa anlarım ki ne yolsuzluk ne ByLock var. Gücümü halktan aldım niye istifa edeyim diyorlardır. Seçimde ayrılırım demeleri lazım. Varsa bir şey mahkemede hesabını verirsiniz.

Sayın Binali Yıldırım beni ziyarete geldiğinde bir soru sordum. Cumhuriyet, Sözcü ile ilgili bir operasyondan bahsediyorlar. Doğru mu dedim.Olur mu Kemal Bey olur mu böyle bir şey dedi. Ama bir süre sonra operasyon yapıldığını gördük. Şimdi Sözcü Gazetesi'nin sahibi yargılanacak. Sözcü, bu ülkenin en saygıdeğer gazetelerinden birisidir. Sözcü'nün yayın çizgisine müdahale edecekseniz o yayın çizgisine önce ben sahip çıkacağım. 16,5-30 yıl arası  hapis cezası isteniyor. Sözcü gazetesinin FETÖ ile ne ilgisi var? Hadi Cumhuriyet 'ten yanadır derseniz doğrudur, hırsızlıklara karşıdır derseniz doğrudur.

İşsizlik hala ciddi bir sorun. 100 gençten 27'si hem okula gitmiyor hem de çalışmıyor. Enflasyon almış başını gidiyor. İŞKUR, 7-8 ay geçici süre ile eleman çalıştırmak ister zaman zaman ve binlerce kişi başvurur, bu da haber olur. Hükümetin 451 milyar lia tahsil edeceği  rakam var. Devlet alacağını tahsil edemiyor. Bu 2017 bütçesinin yüzde 67'sine denk geliyor. Tahsil edemiyor çünkü vatandaş ödeyemiyor. 10 kez af kanunu çıktı. Vatandaş ödeyemiyor, nasıl ödeyecek. İster af kanunu çıkar, ister ceza yaz. Toplanan paralar nereye gidiyor arkadaş? Toplu sözleşme enflasyonun altında, taşerona bakıyorum asgari ücrete mahkum. Emeklinin durumu da perişan. Çifçi ağlıyor. Memura bakıyorum onun da aldığı enflasyonun altında.

FETÖ ne istediyse verdin, üniversite istedi, para istedi, vali istedi, kaymakam istedi, paşa istedi ne istediyse verdin. Memmura, emekliye, çiftçiye vermedin. Memurun, emeklinin, çiftçinin hesap sorma zamanıdır.

Biz faize karşıyız diyorlar. Sanki onlar iktidarda değil. Faize karşıysan indir kardeşim. Sanki devleti başkası yönetiyor. Bu tamamen faiz lobisine çalışan bir hükümet. 15 yılda sadece yabancılara Londra'daki bir avuç faiz lobisine 142 milyar dolar faiz ödediler.

Eğitimde 15 yılda 6 bakan değişti. Her bakan kendine göre bir politika belirledi. Her vatandaş çocuğunu okula gönderecek. Yeni ve çağdaş bir eğitim istiyoru dedik. Onlar vay imam hatipleri istemiyorsunuz dediler. Bugün geldiğimiz noktada çocuklarını denek olarak kullanan dünyadaki tek ülke Türkiye. Her seferinde ayrı ayrı politika uyguladılar. 2016-2017 döneminde 1897 bin öğrenci okula giremedi. Ücretli öğretmen, kadrolu öğretmen, vekaleten öğretmen. Atama bekleyen bir sürü öğretmenimiz var. Biz atama sorununu çözeceğiz. 2017 yılında eğitime harcanan para yüzde 8'e düştü. 21. yüzyıldayız. İlkokulların yüzde 31'inde birleştirilmiş sınıflarda eğitim görülüyor. 15 yılda bu sorunu çözemediler. Bu sorunun çözümü en geç 1 yıla bakıyor. 15 yılda sen bu ülkenin çocuklarının sorunlarını çözemiyorsan niye o koltukta oturuyorsun? Ortaöğretime geçiş sistemindeki değişikliklerde ilk LYS geldi, sonra OKS, sonra SBS, sonra çoklu SBS, sonra TEOG geldi. Şimdi ne geleceği belli değil.

2002'de ülkeyi sıfır terörle devraldılar. Bugün üç terör örgütüyle mücadele ediyoruz: FETÖ, PKK ve IŞİD. Şimdi şu soruyu AKP'li kardeşlerime soruyorum. Üç terör örgütünü başımıza bela eden hükümetin adı ne? Dış politikanın 180 derece değişmesi gerekiyor. Komşularla sıfır sorun dediler, komşu kalmadı. Suriye'ye silah sokulmasaydı böyle bir tablo oluşmazdı. TIR'larla silah gönderildi. Bunlar akan kanın sorumlusudur. Bunların yatacak yeri yok. Müslümanı müslaman kırdırdılar. Suriye ve Irak'ı parçaladılar. Irak'taki tablonun da sorumlusu bunlar.

Öğretmen  baştacıdır. Devlet olarak bir yere para vereceksen önce öğretmene vereceksin. Semih ve Nuriye iki öğretmen kardeşim. Buradan onlara selamlarımızı ve saygılarımızı gönderiyorum. İşlerini ve okullarını istiyorlar. Açlık grevindeler. Biri hastanede biri cezaevinde. Sizde hiç vicdan yok mu? Ellerine silah mı aldılar? Bize sadece işimizi verin diyorlar. Bir insanın ekmeğiyle niye uğraşırsınız siz. Bunların yatacak yeri yok."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR