Lop ete izin çıktı

Okunma: 30
Gündem 8 Ekim 2017 10:11
Videoyu Aç Lop ete izin çıktı
A
a

Canlı hayvan ve karkas etten sonra şimdi de kemiksiz et olarak bilinen lop et ithalatına izin çıktı. Sektör yetkilileri lop etin denetiminin zor olacağını belirterek karara tepki gösterdi.

Et ithalatında yeni dönem sessiz sedasız başladı. Hürriyet'in haberine göre, sığır eti ithalatında sağlık ve teknik şartların belirlenmesine ilişkin tebliğde yapılan değişiklikle karkas etinin yanı sıra kemiksiz etin ithalat koşulları da belirlendi.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ değişikliğine göre, karkas eti ve kemiksiz et olarak tanımlanan sığır etlerini, Et ve Süt Kurumu, bakanlıktan gerekli izinleri almış olan kesimhaneler, et ve et ürünlerini parçalama ve işleme tesisleri, soğuk hava deposu olan et satış yerleri ile yemek fabrikalarına sahip kişi ve kuruluşlar veya bu işletmeler adına ithalat yapacak firmalar ithal edebilecek.

İthal edilecek kemiksiz etler, bir hayvanın büyün karkasının etkisiz olarak tamamından elde edilecek ve karkasın hangi bölgesinden elde edildiği paketlerin üzerindeki etikete yazılacak. Türkiye'ye ithalatı yapılacak ve denetimi yapılmış etler, Türkiye'ye ithalatı yapılmayacak etler ve farklı hayvan türlerinin etleriyle aynı depo veya nakliye araçlarında bulunmayacak. İthal edilecek etler, bakanlıkça görevlendirilen resmi veterinerler tarafından kontrol edilen sığırlardan elde edilecek.

Panik halinde hayvanları satıyorlar

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise bu kararın ciddi sonuçları olacağını kaydetti. Türkiye'de halen 1 milyon 150 bin ton kırmızı et üretimi yapıldığını belirten Tunç, "Alınan bu kararlarla sürekli bir panik havası estiriliyor. İnsanlar panik halde hayvanlarını satıyor. Yerli üretimi alt üst edecek kararlardan bahsediyoruz.Bu işi yapacak insanlarda artık 'yarın' kayısı var. Biz geçen yıl 20 kuruşa aldığımız samanı bile, bu yıl 50 kuruşa alıyoruz. Bu ortadayken bir de lop et kararı çıkıyor." dedi.

Türkiye'de ilk kez lop et için ithalat kararı çıktığını kaydeden Tunç, "Daha önce farklı farklı dönemlerde karkas et, canlı hayvan ithalatına izin çıktı. Peki Türkiye ne kadar ucuz et tüketebildi ve kalıcı oldu mu? Olmadı. Bu işin üretici tarafı. Bir de sağlık boyutu var. Kemiksiz etin kontrolü, denetimi çok daha zordur. Karkas eti ithalatında dahi sıkıntılar oldu. İnsanlar arabanın şasesini değiştiriyor. 10 kilo, 100 kilo değil, binlerce ton etten bahsediyoruz. Art niyetli olduktan sonra, pakete giren ette suistimal yapmanın yolunu ararlar. Sonuçta Avrupa'da sığır eti ve diğer etler arasında maliyet farkı yarı yarıya. Bufalo eti yedik mi yemedik mi tartışmalarını unutmayalım." şeklinde konuştu.

Artık önümüzü göremiyoruz

Artık yerli üretimden vazgeçilip vazgeçilmediğinin net bir şekilde belirlenmesi gerektiğini kaydeden Tunç, "6 senedir verilen yerli besi desteği bu yıl verilmedi. Desteğin kesilmesi, lop et ithalat kararı için bir altyapı çalışması mıydı? Eğer yerli üretimin doğru olmadığını düşünüyorlarsa sektöre söylesinler, yüzbinlerce insanın geçim kaynağı olan bir sektörden bahsediyoruz ve biz artık önümüzü göremiyoruz. Eğer yerli üretim bu kadar sıkıntılıysa, bir süre sonra sucuk, pastırma, salam ithalatı da mı gündeme gelecek? Gelecek paketli etten salami sucuk üretmek doğru değil deyip, öyle bir karar alınırsa da artık şaşırmayız. Biz et açığı varsa bunun kapatlmasına karşı değiliz, ama hayvancılık gibi stratejik bir sektörle ilgili kararlar alınırken sektörün yarınları da düşünülmeli." dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR