Müftülere nikah yetkisi komisyondan geçti

Okunma: 35
Gündem 6 Ekim 2017 07:28
Videoyu Aç Müftülere nikah yetkisi komisyondan geçti
A
a

Müftülere nikah yetkisi veren tasarı TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

Müftülere nikah yetkisi verilmesi ve doğum kaydının yazılı belge yerine sözlü beyanla yapılması gibi uygulamaların olduğu 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'  TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

Komisyon'da dün görüşülen ve muhalefetin itirazı üzerine alt komisyona geri gönderilen tasarının ilk 6 maddesi kabul edildi. Müftülere nikah yetkisi veren madde  3 'Hayır' oyuna karşı 4 'Evet' oyu ile alt komisyondan geçti.

Alt komisyonun maddelerin tamamının oylanmasının ardından, tasarı bugün tekrar İçişleri Komisyonu'nda gündeme gelecek ve ardından TBMM Genel Kurulu'na gönderilecek.

CHP şerh koydu

Öte yandan CHP, müftülere nikah yetkisi verilmesine yönelik tasarıya şerh koydu. CHP'li alt komisyon üyeleri İzmir milletvekili Murat Bakan ile Batın milletvekili Rıza Yalçınkaya, hazırladıkları muhalefet şerhinde, "Tasarının toplumda ayrışma yaratacağı ve toplumsal barışı bozacağı" uyarısına yer verdi. Raporda, tasarının hukuksal olarak kabul edilemez hükümler içerdiği de vurgulandı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR