Nobel Kimya Ödülleri sahiplerini buldu

Okunma: 45
Dünya 4 Ekim 2017 14:05
Videoyu Aç Nobel Kimya Ödülleri sahiplerini buldu
A
a

2017 Nobel Kimya Ödülü, İsviçreli, İngiliz ve Alman üç bilim insanının oldu.

Nobel Kimya Ödülleri'nin bu yılki sahibi numunelerin son derece düşük sıcaklıkta incelenmesine olanak tanıyan kiro-elektron mikroskobisini geliştiren İsviçreli Jacques Dubochet, Alman Joachim Frank ve İngiliz Richard Henderson'ın oldu.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi'nden yapılan açıklamada, "Biyomoleküllerin görüntülenmesini hem kolaylaştıran hem de ilerleten kiro-elektron mikroskobisini geliştiren Frank, Dubochet ve Henderson, bu yılki Nobel  Kimya Ödülü'ne layık görüldü. Bilim adamlarınnı geliştirdiği yöntem, biyokimya alanında yeni bir çağın başlangıcı oldu. Güçlü elektron ışınları biyolojik materyali öldürdüğü için elektron mikroskoplarının sadece ölü maddelerin görüntülenmesine uygun olduğu sanılıyordu.

1990'da Henderson, elektron mikroskobunda atomik çözünürlükte bir proteinin üç boyutlu görüntüsünü elde etmeyi başardı. Dubochet, Frank ve Henderson'ın çalışmaları sayesinde elektron mikroskobu , çok daha verimli bir biçimde kullanılmaya başlandı. 2013'te atomik çözünürlük hedefine ulaşıldı ve araştırmacılar, artık biyomoleküllerin üç boyutlu yapısını düzenli olarak elde edebiliyor. Geçen birkaç yılda bilimsel literatür, antibiyotik dirence yol açan proteinlerden Zika virüsünün yüzeyine kadar her şeyin görüntüleriyle doldu. Büyük bir hızla gelişen biyokimyayı heyecan verici bir gelecek bekliyor." denildi.

Dubochet, Frank ve Henderson, 9 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 4 milyon lira) tutarındaki ödülü paylaşacak. Üç bilim insanına Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde birer diploma ve altın madalya takdim edilecek.

Jacques Dubochet
1942'de İsviçre'de doğdu. Cenevre ve Basel'de eğitim gören Dubochet, Lozan Üniversitesi'nde görevine devam ediyor.

Joachim Frank
1940'ta Almanya'da doğdu. 1970'te Münih Üniversitesi'nden mezun oldu. ABD'de yaşayan Frank, Columbia Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Richard Henderson
1945'te İngiltere'de dünyaya gelen Henderson, 1969'da Cambridge Üniversitesi'nden mezun oldu. Cambridge'te moleküler biyoloji alanında çalışmalarını sürdürüyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR