Nobel Tıp Ödülleri sahiplerini buldu

Dünya 2 Ekim 2017 14:07
Nobel Tıp Ödülleri sahiplerini buldu
A
a

2017 Nobel Tıp Ödülleri'nin sahibi Michael Rosbash, Jeffrey C. Hall ve Michael W. Young oldu.

Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamada, bu yılki Tıp Ödülü'nün biyolojik saat olarak da bilinen sirkadiyen ritmini kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfeden Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young arasında paylaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç, biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young'ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim insanlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya'nin devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu." denildi.

Hall, Rosbash ve Young, örnek organizma olarak meyve sineklerini kullandıkları çalışmalarında günlük biyolojik ritmi kontrol eden genleri buldular. Amerikalı bilim insanları bu genin gece artan ve gün içinde azalan bir protein ürettiğini keşfettiler.

Sirkadiyen ritmini oluşturan diğer protein unsurlarını da bulan bilim insanları, hücre içinde kendi kendine işleyen saatin mekanizmasını gözler önüne serdi.

Bilim insanları, insanlar dahil tüm çok hücreli organizmaların hücrelerinde aynı ilkelere göre işleyen bir biyolojik saat olduğunu ortaya çıkardı.

Hall, Rosbash ve Young 8 milyon İsveç kronu (yaklaşık 3,4 milyon lira) tutarındaki ödülü paylaşacak. 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde üç bilim insanına birer diploma ve altın madalya takdim edilecek.

Michael Rosbash
1944'te Kansas'ta doğan Rosbash, 1970'te Massachusetts Institute of Technology'den mezun oldu. Rosbash çalışmalarını Waltham Üniversitesi'nde sürdürüyor.

Jeffrey C. Hall
1945'te New York'ta doğan Hall, 1971'de Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Hall, Maine Üniversitesi'nde görev alıyor.

Michael W. Young
1949'da Miami'de dünyaya gelen Young, 1975'te Austin Üniversitesi'nden mezun oldu. Young 1978'den bu yana Rockefeller Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat