O ülke de vizeyi durdurabilir

Okunma: 24
Gündem 10 Ekim 2017 11:15
Videoyu Aç O ülke de vizeyi durdurabilir
A
a

ABD ile Türkiye arasında vizelerin karşılıklı olarak askıya alınmasıyla ilgili başka ülkelerinde aynı tavrı alabileceği iddia edildi.

Sözcü Gazetesi Ankara temsilcisi Saygı Öztürk, ABD'den sonra başka ülkelerin de vizeleri askıya alabileceğine dikkat çekti.

Öztürk'ün 'ABD vizesi için başvurulacak ülke" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Türk vatandaşları eğer vize alabilirse 122 ülkeye gidebiliyor. 52 ülkeye ise vatandaşlarımız vizesiz giriş yapabiliyor. Son dönemlerde Türkiye'ye vize uygulayan ülkelerden canmızı çok yakan onurumuzu kıran adımlara tanık oluyoruz. 'Hani ülkenizde, hay vizesiz de batsın' deyip isyan edenimiz az değil. ABD'nin vize başvurularını almama kararının, domino etkisi yapıp Türkiye'ye karşı dostane tutumu olmayan ülkelerin de benzer kararlar almasından endişe ediliyor.

ABD büyükelçilikleri ve konsoloslukları vize başvurusunu kabul etmeyince, vatandaşlarımız Bulgaristan'a gidip orada vize başvurusunda bulunmak gibi durumla da karşı karşıya bırakıldı. İran'da vize başvuruları kabul edilmiyor. İranlılar vize başvurusunu gelip Türkiye'de yapıyor. İşte İranlıların bu modelini, vize şirketleri Bulgaristan'da ABD elçiliğine başvurarak delmeye çalışacak.

Vize şirketlerinin kaygısı da ABD'den sonra Türk vatandaşlarının vize başvurusunu kabul etmeyecek ülke sayısında artış olabileceği... ABD'yle birlikte hareket eden Kanada'dan böyle sürpriz bir açıklama gelebilir. Almanya'yla yaşanan sorunlar az değil. İyi de bu işlerin sonu nereye gidecek? Ama bunlar oluyor diye ülkemizin onurlu bir dış politikadan vazgeçecek hali yok. Türkiye gibi diğer ülkelere de görev düşüyor."
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR