Olaylı referandum!

Dünya 1 Ekim 2017 21:29
Olaylı referandum!
A
a

İspanyol polisi bağımsızlık referandumu için sandıklara giden Katalanlara müdahale etti. Çıkan olaylarda 460 kişi yaralandı.

İspanya'da Katalanlar, merkez hükümetin "yasalara aykırı" olarak nitelediği bağımsızlık referandumu için yerel saatle 09:00'da sandık başına gitti. Kısa süre sonra İspanyol yetkililer sandıklara el konmaya başladığını duyurdu. İspanyol polisi de seçmenlere müdahale etti. Katalan yetkililer şu ana kadar 460 kişinin yaralandığını duyurdu.

Dakika dakika referandum:

09.00 - Katalonya yerel hükümeti ve bağımsızlık yanlısı sivil toplum örgütleri halka sabah erken saatte oy kullanılacak okulların önüne gidip, uzun kuyruklar oluşturma çağrısında bulundu.
10.00 - Referandumda oy kullanma işlemi başladı.
10.01 -  İspanya İçişleri Bakanlığı, Twitter hesabından polisin el koyduğu sandıkların görüntüsünü paylaştı.

10.14 - Barcelona'daki oy kullanma merkezinde polis ile seçmenler arasında arbede çıktı.
10-24 - Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'ın oyunu kullanacağı Girona kentindeki belediye salonuna el konulduğu bildirildi.
11.00 - İspanyol polisi bazı oy kullanma merkezlerinde interneti kesti.
11.20 - Girona kentindeki spor salonuna el konulduğu için Katalonya lideri Puigdemont oyunu başka bir merkezde kullandı.
11.41 - İspanyol hükümetinin Katalonya Valisi Josep Enric Millo, "Yasadışı olan bir referandumu engellemek için seçim masaları, sandıklar ve oy pusulalarına müdahale ediyoruz.    İstemediğimiz şeyleri yapmak zorunda kaldık." dedi.
12.04 - Polisin oy kullanmasını engellemek için plastik mermi kullandığı iddia edildi.

12.20 - Katalan yetkililer Oy verme merkezlerinin yüzde 70'inin açık olduğunu duyurdu.
12.25 - Katalan Hükümet Sözcüsü: Vali Millo istifa etsin.
12.52 - Katalonya Sağlık Hizmetleri'nden yapılan açıklamaya göre, çıkan olaylarda 38 kişi yaralandı.
12.50 - Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'u istifaya davet etti.
13.40 - Bağımsızlık referandumunun geçerliliğini koruduğunu ve oy kullanma işleminin devam ettiğini söyleyen Puigdemont, "İspanyol devleti şimdiye kadar kaybettiklerinden çok daha fazlasını bugün kaybetti. Katalonya da kazandıklarından çok daha fazlasını bugün kazandı." dedi.
13.43 - Vali Millo : Polis profesyonel davranıyor, müdahale orantılı.

14.27 - Barcelona Kulübü'nün Katalonya'da çıkan olaylar nedeniyle İspanya Birinci Futbol Ligi'nin bugün oynanması planlanan Las Palmas maçı için ertelenme talep edildiği iddia edildi.
15.47 - Oyunu kullanan Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, "Bu bir demokrasiyse polis müdahalesi bir an önce durmalı ki diyalog kurabilelim." dedi.
16.55 - 17.15'te başlaması gereken Barcelona - Las Palmas maçının ertelenmesine onay çıkmadı.
17.22 - Barcelona'nın yıldız futbolcusu Gerard Pique, sandık başında çekilen fotoğrafını Instagram hesabında paylaştı.

18.00 - Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, İspanyol polisinin müdahalesi sonucu 465 kişinin yaralandığını belirterek, "Barcelona Belediye Başkanı olarak savunmasız insanlara yönelik bu polis saldırısının derhal durdurulmasını talep ediyorum." dedi.
18.50 - İspanya İçişleri Bakanlığı, referandumda kargaşa yarattıkları gerekçesiyle üç kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
21.10 - Katalonya Hükümet Sözcüsü Jordi Turull, seçim sandıklarının kapatıldığını, oyların sayılmasının biraz zaman alacağını söyledi.
21.20 - Katalonya Sağlık Bakanlığı, bugünkü bağımsızlık referandumu nedeniyle İspanyol polisinin bağımsızlık yanlısı Katalanlara müdahalesi sonucu en az 761 kişinin yaralandığını açıkladı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat