ÖSO Idlib'e girdi

Okunma: 122
Siyaset 7 Ekim 2017 10:41
Videoyu Aç ÖSO Idlib'e girdi
A
a

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Idlib'e girdi. TSK, Rusya ile ortak Idlib operasyonu için alarm durumunda.

Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Hamza Bölüğü, Fırat Kalkanı harekatıyla IŞİD'den (DEAŞ) temizlenen Suriye'nin kuzeyindeki bölgeden çekilip Bab-ı Selame üzerinden Türkiye'ye girdi. Ardından Hatay'a giren birlik Bab-ı Hava sınır kapısından geçerek Idlib'in yolunu tuttu.

Son dakika haberine göre ÖSO, Idlib'in Kefer Selin ve Kefer Tekari köylerinde El Kaide'nin yeni kurduğu 'Hayat Tahrir-i Şam' adlı terör örgütü militanlarıyla çatışıyor.

Russia Today'de yer alan haberde, Türk İHA'larının uçuşları yoğunlaştırdığı Idlib'de Rus uçakları da Hayat Tahrir-i Şam'a (HTŞ) ait silah depolarını vurmak üzere havalandı. Haberde Hayat Tahrir-i Şam, "Suriye'deki en büyük terörist gruplardan biri" olarak tanımlandı.Terör örgütü El Nusra 2016 yılında El Kaide ile bağlarını kopardığını ve Şam'ın Fethi Cephesi adıyla yeni bir örgüt kurduğunu duyurmuştu. Son dönemde Şamîn Fethi Cephesi'ne dört yeni grubun daha katılmasıyla bu terör örgütünün ismi değişti ve Hayat Tahrir-i Şam oldu.

Örgütün başına geçen Ebu Muhammed El Culani geçmişte El Nusra'yı yönetmişti. ABD'nin yakalanması için 10 milyon dolar ödül vadettiği Culani, geçtiğimiz günlerde Rusya'nın hava operasyonuyla ağır yaralanmıştı.

Çoğunu El Nusra militanlarının oluşturduğu örgütün ideolojik olarak IŞİD'ten (DEAŞ) bir farkı bulunmuyor.

Idlib operasyonundaki askeri yetkililer, Fırat Kalkanı harekatıyla kurtulan El Bab'da birkaç bin IŞİD'li (DEAŞ) varken, Idlib'de Hayat Tahrir-i Şam'ın yaklaşık 20 bin militanı olduğunu ifade ediyor.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR