Rus basınından flaş iddia

Dünya 2 Ekim 2017 21:02
Rus basınından flaş iddia
A
a

Rus basını Rusya'nın S-400 sistemlerinin kodlarını Türkiye'ye verilmeyeceğini bildirdi.

Rus haber sitesi gazeta.ru, Rusya'nın Türkiye'nin satın alacağı S-400 hava savunma sistemlerinin iç düzeneğine erişme hakkı verilmesi yönündeki talebini geri çevirdiğini kaydetti.

Sputnik'in haberine göre, Türkiye ile Rusya arasında yapılan S-400 görüşmelerine yakın olduğu ifade edilen bir kaynak gazete.ru'ya yaptığı açıklamada, "S-400 sistemlerine ait elektronik kodların hepsini ve iç düzeneği onlara (Türkiye'ye) vermeyeceğiz. Anlaşmaya göre, teknik onarım ve bakım işlemlerini sadece biz yapacağız. Onlarsa bu sistemlerin içini açmayacak." dedi.

İsmi belirtilmeyen kaynak, Türkiye'ye satılacak S-400 sistemleri için bir cisim kimliğini yani hangi ülkeye ait olduğunu belirleyen radarın da Rusya tarafından kurulacağını ifade etti.

Kaynak sözlerine şöyle devam etti: "Türklerin S-400 sisteminin iç mekanizmalarını görme talebini yerine getirmeyeceğiz. Zira sistemlerin içerisine, bir cismin düşmana mı yoksa sizin ülkenize mi ait olduğunu gösteren Rus yapımı bir radar sistemi kurulacak. Türkler, şifreleri ve kontrolü onlara vermemizi istedi. Fakat biz bunu reddettik."

Rusya merkezli Güvenlik, Savunma ve Hukuk Sorunları Akademisi'nin Başkan Yardımcısı Viktor Yesin ise gazeteye verdiği demeçte, hava savunma sistemlerinin iç düzeneğine erişim izni verilmemesinin, bu silahların ihraç edildiği durumlarda 'sıradan bir uygulama' olduğunu vurguladı.

Yerin, "Ülkeler arasında bir satın alma anlaşması imzalandığında, satın alan tarafın sistemleri kendi başına sökme hakkı bulunmaz. Bakım çalışmaları sadece bizim uzmanlarımız tarafından yapılır. Nitekim satın alan taraf, kendi üzerine bu sistemleri üçüncü bir ülkeye satmama ve sistemde değişiklik yapmama yükümlülüğünü almış olur. Onlara bu sistemlerin nasıl üretildiğine ilişkin bir belge de verilmez." dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat