Sarıklı polisin ardından genelge

Okunma: 40
Siyaset 7 Ekim 2017 12:02
Videoyu Aç Sarıklı polisin ardından genelge
A
a

Sarık ve sakalla resmi araç kullanan polis memurunun kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranışının ardından genelge hazırlandı.

Habertürk'ün haberine göre, Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde sakallarını uzatıp sarıkla resmi araç kullanan polis memuru Kuraner Erbaş'ın kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranışı sonrası 2 sayfalık genelge hazırlandı.

 27 Eylül 2017 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 81 ile gönderilen genelgeye göre, polisler ancak görevin özelliğine göre, en üst birim amirinin yazılı izniyle saç uzatıp, sakal ve bıyık bırakacak. Kadın personelden de makyaj ve saç modelinde abartıya kaçılmaması, uzun saçların toplanması istendi. Üniformayla birlikte abartılı yüzük takılamayacağı da kaydedildi.

İşte Kurallar

- Her türlü sakal ve bıyık bırakılmayacaktır. Saçlar kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta, favoriler kulak deliği hizasında ve yere paralel olacaktır. Saç bakımına özen gösterilecek, taranmamış, toplanmamış, kirli veya abartılı saçla görev ifa edilmeyecek ve tırnak uzatılmayacaktır.

- Teçhizat ve işaretler dışında üniforma ile birlikte her türlü künye, kolye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve abartılı yüzük takılmayacaktır.

- Kadın personelde uzun saç bırakanlar saçlarını toplayacak, kısa bırakanların ise saç uzunluğu omuz hizasını geçmeyecektir.

- Kadınlar, şapka, kep veya örgüleri altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, üniforma içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri kıyafetler giyinmeyecektir.

- Her türlü sakal ve bıyık ile uzun saç bırakılmayacaktır. Ancak görevin özelliğine göre belirli konularda görev yapan personele en üst birim amiri tarafından saç, bıyık, sakal için aşırıya kaçmayacak şekilde yazılı izin verilecektir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR