Sınav sistemi yine değişti

Okunma: 31
Gündem 13 Ekim 2017 14:09
Videoyu Aç Sınav sistemi yine değişti
A
a

Üniversiteye girişte YGS ve LYS'nin yerine Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geldi.

Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) 150 ve üzeri puan aldığına kanaat getiren adaylar, ikinci oturumdaki sınava girecek. 200 puan alanlar, bu puanı gelecek yıl da kullanabilecek.

İşte sorularla üniversiteye girişte yeni sınav sistemi:

Yeni sınav sisteminin eskisinden farkı ne?
Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) arasında üç aylık bir süre farkı bulunuyor. Adaylar mart ayında YGS'ye girip, ardından haziran ayında lisans tercihlerini yapabilmek için 5 ayrı oturumda yapılan LYS'ye giriyor.

Yeni sistemde ise birinci oturum ve ikinci oturum haziran ayında ve aynı gün yapılacak. Adaylar haziran ayında bir cumartesi günü ilk oturuma girecek, öğle molasının ardından ise ikinci oturum sınavlarına girecek. Yalnızca yabancı dil sınavı ilk iki oturumun ardından pazar günü yapılacak.

İlk oturumdan alınan puan iki yıl geçerli olacak.

Sınavda kaç soru sorulacak?
Adaylar YGS'de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri'ndeki 160 sorudan oluşan bir testten sorumluydu. Yeni sınavın ilk oturumunda ise 80 soru olacak. LYS'nin yerine geçecek ikinci oturum ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı soru sorulacak. Yabancı dil sınavına girecek adaylara da 80 soru yöneltilecek.

İlk oturum nasıl olacak?
YGS'nin yerine geçecek ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı veriliyor. Ancak ilk oturumlar arasındaki en büyük fark soru sayısı ve adayların sorumlu olduğu bölümlerde ortaya çıkıyor. YGS'de adaylar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarından sorumlu tutuluyordu. TYT'de ise 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu olacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu sınavın adayların temel yeteneklerini ölçmek için tasarlandığını kaydetti.

Bir anlamda Matematik 1 ve Türkçe 1'den oluşan bir test hazırlanmış. Adaylar eğer tercih yapmazsa ilk oturumdan aldıkları puan iki yıl geçerli sayılacak. İlk oturumdan 150'den fazla puan alan adaylar ön lisans programlarından tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyen adayların ise 180'den fazla puan alması gerekiyor.

İki yıl geçerlilik uygulaması nasıl işleyecek?
Yeni sınav sistemiyle üniversite hazırlık süreçlerine gelen en büyük değişikliklerden biri herhangi bir yılda alınan puanın bir sonraki yıl da geçerli olması. Adaylar TYT'den 200 ve üzeri puan alabilirlerse tercih yapmadıkları takdirde bu puanı isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler.

Örneğin 2018 yılındaki Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) giren bir aday ilk aşamada 200 puan alırsa, 2019'da ilk oturuma yeniden girmeden sadece ikinci oturum sınavlarına katılabilecek. Yani adayların 2018 yılındaki puanı 2019 yılındaki sonuçtan daha iyiyse tercih yaparken bir önceki yılın ilk oturum puanını kullanabilecek.

İkinci oturum nasıl işleyecek?
LYS sisteminde dört farklı günde yapılan sınavlar, yeni sistemde bir güne indiriliyor. (Yabancı dil sınavı hariç) Haziran ayında bir cumartesi günü öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik testi yapılacak. Her bir testte 40 soru olacak.

Sınavlar kaç dakika olacak?
Sınavların soru sayısını açıklayan YÖK Başkanı Saraç, sınav süresinin henüz belirlenmediğini belirtti. YGS-LYS sisteminde test türüne göre farklılık göstermekle beraber bir soruya 1,5-1,7 dakika süre düşüyor. YGS-LYS'den önce yapılan ÖSS'de ise soru başına 1 dakika veriliyordu. Saraç gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra sınav sürelerinin belirleneceğini, bunun da ileri bir tarihte açıklanacağını ifade etti. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR