'Zenginden alıp fakire vereceğiz'

Kemal Kılıçdaroğlu, "CHP iktidar olduğunda zenginden alıp, fakire vereceğiz." dedi.

'Zenginden alıp fakire vereceğiz'
  • 31 Ekim 2017, Salı 15:19

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

"Gazilerimize ve şehit yakınlarına saygı göstemek bizim görevimizdir. Bu girişi niye yaptım? Hani diyoruz ya haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bir haksızlığı anlatacağım size. Gazi İrfan Bayar var. Bu kardeşimiz geçen cumartesi günü intihar etti. Niçin? 1993-1998 yılları arasında asayiş özel harekatta görev yapmış 1997'de Kuzey Irak'ta gazi oluyor. Sonra Kastamonu'ya yerleşiyor. Her gazi yakınına sağlanan imkanlardan faydalanıyor. Gazi çocukları özel okula gidebilir. Alıyor çocuğunu özel okula kaydettirelim diyor milli eğitime. Milli eğitim müdürü kaydettiriyor. Sonra okulun FETÖ'ye ait olduğu ortaya çıkıyor. Çağırıyorlar sen çocuğu neden FETÖ okuluna gönderdin diyorlar..Ağrına gider, 'Ben vatan haini miyim' der. Bir noktaya gelir ve bu gazimiz intihar etmek zorunda kalır. Bunların yatacak yeri yok. 

Adalet olsa bunlar olmazdı

Bir ülke bir devlet böyle yönetilemez. Bütün annelere sesleniyorum; Sizin çocuklarınız hakkını savunuyoruz biz. Sizin siyasi görüşünüz benim başımın üstüne ben sadece sizin çocuklarınızın hakkını savunuyorum. Kimsenin boşuna mağdur edilmesini istemiyoruz. Adalet olsaydı bunlar olmazdı. Düne kadar Pensilvanya'dan talimat alan hakimler roller değişti Saray'dan talimat alıyorlar. Akılları başlarında değil. Aklını Saray'a ipotek eden savcı gerçekleri göremez.

Ne istedin de vermedik diyen sen değil misin? Asıl baş FETÖ'cü sen değil misin? Devletin belgelerini açan sen değil misin? Devletin çivisi çıkmış. Kimin ne yaptığı belli değil. Kapanın elinde kalıyor.

Dışarıdan kömür ithal ediyorlar

Torba Kanun denen bir uygulama var. Bu 15 yıllık dönemde gündeme gelen bir kanun türü. Torba kanunlarının şöyle bir özelliği var; Topluma duyurmadan toplumun aleyhine düzenlemeleri nasıl kanuna yerleştiririz. Zonguldak'ta 170 yıldır kömür çıkarılır. Torba kanunu içine bir 58. made yerleştirildi. Madenleri bölecekler, parçalayacaklar ruhsatlandıracaklar birilerine peşkeş çekecekler.

Sırf o ocakları kapatmak için elli numara çektiler. Dışarıdan kömür ithal ediyorlar. Türkiye'de kömür mü yok? İşçi mi yok? O zaman bu ithalat niye yapılıyor? Kimin için yapılıyor? Neden elimizin altında kömür varken çıkarmıyoruz? İşçi kardeşlerimize sesleniyorum; Senin hakkını ben savunuyorum.

O koltukta sen nasıl oturuyorsun?

Bütün işsizlere sesleniyorum; Bu hükümet size iş bulmaz kardeşim. Herkes düşünmek aklını başına almak zorundadır.


Mazota ve benzine yeniden zam geldi. Benzin 6 liraya yaklaşıyor, mazot 5 lira olacak. Hala hükümet akaryakıta yapılan zammın nerelere ve nasıl yansıyacağını bilmiyor. En yetkili makamda oturan kişi vatandaşla dalga geçiyor. Bu Maliye Bakanı Naci Ağbal. Şöyle diyor, millet doların seviyesine bakacağına otursun işine gücüne baksın. 6 ay sonra dolar kuru ne olacak, sanki falcılar. Bunu yaparak ekonomistim diyenlere şaşırıyorum. Sen bu bakanlığı nasıl yapıyorsun asıl ona şaşırmak lazım.

Asgari ücret dolara mı endeksli, taşeron işçisinin ücreti dolara mı endeksli. Ama benzin, mazot dolara endeksli. Çiftçi düşünmeyip de ne yapsın? Traktörün mazotu, köprüden geçiş ücreti, doğalgaz, tüpgaz dolara endeksli. Memurun maaşı dolara endeksli değil, işçinin aylığı değil. 3. havalimanı ihalesi dolar üzerinden, Avrasya Tüneli ücreti dolar üzerinden. İhaleyi yapan Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, ihaleyi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Kim yerli, kim milli? Neden dolar üzerinden ihale yaparsın? Sen Türk Lirası'na güvenmiyorsun da onun için. Rüşvet bile bunların döneminde dolarla alındı. Doların yeşiline tapıyor bunlar. Asgari ücreti niye dolara endekslemiyorsun onu da endeksle. Bir ara daireleri bile dolar üzerinden satıyordunuz. Dolardan size ne diyorlar? Bu gerçekleri bütün topluma anlatmak zorundayız.

Asgari ücretten vergi almayacağız


Hangi belediye olursa olsun CHP'li bir belediye başkanı o belediyeyi aldığında kimsenin ekmeği ile oynamayacak. Biz herkesin evinde tencere kaynasın istiyoruz. Propagandayı nerelere taşıdılar. Bunların en önemli özelliği fakirden alıp zengine vermek. Sözüm söz zenginden alacağız fakire vereceğiz. Zorla değil adaletle alacağız. Asgari ücretten vergi almayacağız. CHP'li tüm belediyelerde asgari ücret net en az bin 500 liradır.


Kim bu 4 firma?


Rusya'dan domates ihraç edecek. 4 firma yapacakmış Kim bu firmalar? Sen domates üreticileri arasına nifak sokamazsın. 4 firmayı tercih edeceksiniz. Diğerleri bu ülkenin firması değil mi?

Siyasi, vatandaşa hesap soruyorsa faşist yönetim vardır

Cumhriyetin 94. yıldönümünü coşkuyla kutladık. Cumhuriyet birisinin değil 80 milyonun cumhuriyeti oldu. Şimdi 80 milyon Cumhuriyetimizi tam demokrasi ile taçlandırmalıyız. Bu mücadeleyi el birliği ile vereceğiz. Medya özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, din ve vicdan özgürlüğü, devlet yönetiminde şeffaflık istiyoruz, kışlaya, camiye adliyeye siyaset girmesin isityoruz.  Eğer siyasi, vatandaşa hesap soruyorsa orada faşist bir yönetim vardır. Halk hesap soruyorsa demokrasi vardır.

Devletin kozmik odasını terör örgütüne teslim etmediler mi?

Biz katılımcı demokrasi derken 20 Temmuz'da darbe yaşadık. OHAL ilan edildi. Parlamentonun yetkileri elinden alındı. Asıl hesap vermesi gerek 'Ne istediniz de vermedik' diyendir. Devletin kozmik odasını, namusunu terör örgütüne teslim etmediler mi? Darbe püskürtüldükten sonra asıl darbe yapılmıştır, 20 Temmuz darbesi. Tek adam rejimin anayasal altyapısı oluşturulmaya çalışılıyor.

Nuriye ile Semih niye açlık grevi yapıyor? Eline silah alıp birini mi tehdit etti? Sadece işini istedi. Darbenin özü budur. İnsan hakları ihlalleri var.

12 Eylül darbesinde ne varsa 20 Temmuz'dan sonra daha fazlası getirilmiştir.

Devlet mafya yöntemiyle hareket ediyor

Belediye Başkanlarını çağırıp istifa ettiriyorlar. 101 Belediye Başkanını görevden aldılar. Şantaj ve tehdidin kullanıldığı bir hukuk düzeni var mıdır? Şantaj ve tehditle halkın seçtiği belediye başkanını istifaya zorluyorsun. Balıkesir Belediye Başkanı bir basın toplantısı yaptı. Şu cümlesi önemli; Yolsuzluğunuz yok usulsüzlüğün yok FETÖ bağlantınız yok ve fakat ailenize evinize kadar ulaşan baskılar tehdide varan müdahaleler var. Şimdi ben Saray'da oturan zat'a sesleniyorum; Sen bir belediye başkanını ailesine her türlü baskıyı nasıl yapıyorsun? Hangi ahlak, hangi vicdan? Dün parti sözcümüz faşist diktatör deyince beyefendi çok alınmış. Belediye Başkanını bırakın ailesiyle uğraşmak faşist diktatörlüktür. Devlet mafya yöntemiyle hareket ediyor. Racon kesiyorlar. Belediye başkanını bıraktın ailesi ve çoluk çocuğuyla uğraşıyorsun. Sende ahlak vicdan din yok mu? Ailenin ne kadar kutsal olduğunu hepimiz biliriz. Adamla kavga ediyorsun aileden ne istiyorsun?

Roller değişti

Düne kadar Pensilvanya’dan talimat alan hakimler, şimdi roller değişti saraydan talimat alıyorlar. Mağdur kim? Bu ülkenin gariban insanları. 20 Temmuz darbesi oldu, OHAL’in ilan edildiği gündür. Neydi amacı? FETÖ ile mücadeleydi. Darbede roller değişti, şimdi geldiğimiz rol nedir? Kim saraya muhalifse, iktidara muhalifse onlar hesap verecek deniyor. FETÖ falan unutuldu, roller değişti.

THY uçaklarında Zaman gazetesi serbestti, Sözcü gazetesi yasaktı

Niçin anlatıyorum? Sözcü gazetesinin, Cumhuriyet gazetesinin başına gelenlere bakın. Sözcü gazetesinin sahibiyle ilgili suçlamalar yapıldı. Neymiş, sayın Burak Akbay ile ilgili ‘silahlı terör örgütünü yönetme’ terör örgütü propagandası yapmaktan ötürü 16 ile 30 yıl arasında yargılanıyor. Sözcü gazetesinin FETÖ ile ne ilgisi var? Akılları başlarında falan değil bunların. Aklını saraya ipotek eden savcı bu gerçeği göremez zaten. FETÖ’nün allı şanlı dönemlerinde THY uçaklarında Zaman gazetesi serbestti, Sözcü gazetesi yasaktı.Sen bunu görmüyor musun sevgili savcı? Sadece Burak Akbay için değil, üç kişi daha. Pes yani, hem içinde değilsin, hem örgüte yardım ediyorsun. Nasıl yardım ediyorlar? Hiç belli değil. Bu iddianameyi arkadaşlar bana verdiklerinde, dedim ki bunu mahkeme reddeder. İçinde delil yok. Bir süre sonra baktık, mahkeme iddianameyi kabul etmiş. Ben bu mahkemeye de hayret ediyorum." Bakın Burak Akbay’ın FETÖ ilişkisi var mı diye para hareketlerini incelemişler. MASAK bunları incelemiş. Raporu yazıyor, mahkemeye gönderiyor. FETÖ ile hiçbir bağlantısı yok. İspat edemiyorlar, yok zaten. Her kuruşun milyonun kime gittiğini, nasıl olduğunu soruyorlar. Hiçbir şey yok. Hiçbir şey yok ama olsun diyor. Ben seni yiyeceğim arkadaş diyor ve davayı açıyor.
 

Hodri meydan diyorum


Erdoğan, AK Parti'nin Genel Başkanı sana açıkça hodri medyan diyorum! Gel 17 ay beklemeyelim erken yerel seçim yapalım sen istemediğin belediye başkanlarını al. Sen de bu rezaletten kurtulursun."
 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Türkiye'de yaşamaktan memnun musunuz?

yukarı çık