Sultanahmet'te gizemli kazı

Okunma: 45
Gündem 4 Ekim 2017 14:37
Videoyu Aç Sultanahmet'te gizemli kazı
A
a

Basın İlan Kurumu'nun Sultanahmet'te bulunan eski binasının bulunduğu arsada uzun süredir kazı yapılıyor. Ancak İstanbul Arkeoloji Müzeleri kazı için "haberimiz yok." dedi.

Fatih'te Dr. Şevki Bey Caddesi Işıl Sokak köşesinde bulunan Basın İlan Kurumu'na ait bina 20011'de güçlendirme gerekçesiyle boşaltıldı. Yaklaşık 360 metrekarelik arsadaki binanın bodrum katında tarihi kalıntıların tespiti üzerine güçlendirmeden vazgeçildi. Kalıntılar da koruma grubu "2" olarak belirlendi. Arsanın önemli bir bölümünün de tarihi Binbirdirek Sarnıcı'na denk geldiği tespit edildi.

Hürriyet'in haberine göre, binanın Fatih Belediyesi KUDEB denetiminde yıkılmasına karar verildi. Yıkılan binanın kalıntılarının üzeri galvaniz kaplama ile dışarıdan görülmeyecek şekilde kapatıldı. Bunun kalıntıların zarar görmemesi için yapıldığı söyledi ancak içeride ne olduğu hakkında kamuoyuna hiçbir bilgi verilmedi. Çevredeki esnaf tarafından kazıyla ilgili çeşitli söylentiler ortaya atılmaya başladı. Yapılan kazının heykellerden paha biçilemez hazinelerle ilgili olduğuna kadar pekçok efsane konuşulmaya başlandı.

Arkeoloji Müzesi'ne 500 metre mesafedeki arsayla ilgili müzenin bilgisi olmaması da dikkat çeken noktalardan biri oldu. Tarihi yarımadada her türlü hafriyat çalışmasında müzeye bilgi verme zorunluluğu olmasına rağmen Basın İlan Kurumu'nun, Arkeoloji Müzesi'ne kalıntılarla ilgili bilgi vermediği ifade edildi. Bunun sebebinin müzenin çalışma yapması halinde arsanın imara tamamen kapatılması korkusu olduğu kaydedildi.

Bölgedeki bina 2012 yılında yıkıldıktan sonra 4 Numaralı Koruma Kurulu yeni binanın avan projesini 2013'te onayladı. Yeni projeye göre çatı katıyla birlikte dört katlı bir bina yapılacak olması yeni binanın otel olacağı iddialarını gündeme getirdi. Şikayet üzerine Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 2016'da 'Yapının günümüze ulaşmış sosyo-kültürel ve tarihi kimliğini oluşturan mekansal, biçimsel ve yapısal özellikleri ve çevre içindeki özgün konumunun korunmasının esas olduğu hususları göz önüne alınarak öneri mimari uygulama projesinin uygun olmadığına' karar verildi. Arsanın yüzde 40'lık bölümüne yapılaşmanın uygulanmaması istendi.

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin, Arkeoloji Müze Müdürlüğü'ne buradaki kazı çalışmalarını sordu. Müze kazıdan haberdar olmadıklarını, Koruma Kurulu'na ihbarda bulunabileceklerini kaydetti. Şahin'in Kurul'a yaptığı başvuru sonucunda "Parselde kaçak kazı ve inşai fiziki uygulama olup olmadığı var ise çalışmaların durdurularak konuya ilişkin bilgi ve belgelerin ivedilikle müdürlüğümüze iletilmesi ve dilekçe sahibine bilgi verilmesi..." yanıtı geldi.

Daha sonra Basın İlan Kurumu  Şahin'e "Kurumumuza ait söz konusu parsel üzerinde yapılan incelemede herhangi bir kaçak kazı ve inşai uygulama olmadığı tespit edilmiştir." denildi. Fakat kalıntıların ne olduğu açıklanmadı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR