Türk askeri hakkında flaş gelişme

Gündem 6 Ekim 2017 13:28
Türk askeri hakkında flaş gelişme
A
a

Terör örgütü IŞİD'in (DEAŞ) yakarak öldürdüğü iddia edilen iki askerden er Sefter Taş'ın babası Aydın Taş, oğlunun akıbetini sormak için dava açtı.

IŞİD (DEAŞ) tarafından 1 Eylül 2015'te kaçırıldığı iddia edilen iki askerin yakılarak infaz edildiğine dair yayınlanan görüntülerin üzerinden 10 ay geçti.

Journo'dan Fırat Yeşilpınar'ın haberine göre, er Sefter Taş'ın babası Aydın Taş, oğlunun akıbetini öğrenebilmek için 'gaiplik davası' açtı. Taş, açtıkları davanın pazartesi günü sonuçlanacağını belirterek, "Hakim bana dosyanın kapatılacağını ve oğluma şehitlik verileceğini söyledi." dedi.

Oğlunun üç yıl önce kaçırıldığını ifade eden Aydın Taş, "Bugüne kadar yetkililer bana net bir şey söylemedi. Yakılma videosunun ardından da bana açıklama yapılmadı. Sadece 'bekle' diyorlar. Genelkurmay'a, Savunma Bakanlığı'na ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na defalarca dilekçe yazdım. Fakat hiçbiri bana geri dönmedi." dedi.

Baba Aydın Taş, "İnsanın evladının yakılma görüntülerinin ortaya çıkması nasıl ifade edilebilir ki. Bir babanın durumu nasıl olabilir? Benim devlet yetkililerinden ricam şu: Çocuğuma ilişkin bir açıklama yapsınlar. Eğer şehit olmuşsa, ben de şehit oldu diyeyim. Tek isteğim bu. Ama eğer sağ ise bana bu mutlu haberi versinler. Bana açıklama yapmak zorundalar. Oğlumun akıbetini öğrenmek beni hakkım." şeklinde konuştu.

Aile umudunu kesmiş

CHP milletvekili Barış Yarkadaş, konu ile defalarca soru önergesi verdi ancak herhangi bir sonuç alamadı. Yarkadaş, "Askerlerimizin durumunu her platformda AKP'li yetkililere söyledik. Olayın hemen ardından da ben askerimizin babasını aradım. Destek olmak istedik. Ama hükümetten herhangi bir açıklama yapılmadı. Ailenin bugün gaiplik ilanı vermesi bir trajedidir. Aile umudunu kesmiş. İktidar derhal askerimizin nerede olduğunu açıklamalı ve askerimizin sağ salim getirilmesini sağlamalıdır." dedi.

Gaiplik Davası nedir?

Gaiplik, bir kişinin ölüm tehlikesi içinde olduğunun bilinmesi ancak ondan çok uzun bir süre haber alınamaması ya da uzun çok uzun bir süre yitip gitmiş bulunması durumunda, ilgili kişilerin başvurusuyla, yitikliği yargıç kararıyla onaylayıp kişiliğe son verilmesi anlamına geliyor. Gaiplik kararının istenebilmesi için, ölüm tehlikesinin üzerinden en az bir yıl veya son haber tarihinin üzerinden en az beş yıl geçmiş olması gerekiyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat