Uyuşturucu baronu serbest bırakıldı

Okunma: 36
Siyaset 2 Ekim 2017 13:31
Videoyu Aç Uyuşturucu baronu serbest bırakıldı
A
a

Uyuşturucu Baronu Abdullah Baybaşin, Bolivya- Türkiye hattındaki uyuşturucu kaçakçılığına ilişkin davada tahliye oldu.

Habertürk'ten Veli Sarıboğa'nın haberine göre 6,5 yıl önce ortaya çıkarılan Bolivya- Türkiye hattındaki uyuşturucu kaçakçılığına ilişkin davada tutuklu sanık kalmadı.

1980'de silahlı saldırı sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan Abdullah Baybaşin'in Londra'daki uyuşturucu pazarının yüzde 90'ını kontrol ettiği iddia ediliyordu.

8 ay takip edilenAbdullah  Baybaşin 2006'da yakalandı. 'Organize suç örgütü' ve 'uyuşturucu ticareti'nden tutuklanan Baybaşin 4 yıl sonra tahliye oldu. 2010 Kasım ayında Türkiye'ye döndü. Narkotik Şube, bir yıllık soruşturmayı 2011'de dev bir operasyon ile tamamladı. Bolivya'dan gelip Ambarlı'ya yanaşan bir gemide 281 kilo kokain bulundu.

Kokainin sahibi olduğu iddia edilen Abdullah Baybaşin ve Mehmet Sait Özmen'in de aralarında bulunduğu 15 kişi tutuklandı. Özmen, bir yıl sonra yakınının cenazesi için izinli çıktığı cezaevinden firar etti. Mahkemenin Baybaşin için verdiği 40 yıllık, Özmen için verdiği 48 yıllık hapis cezaları Yargıtay'dan döndü.

Önceki gün görülen son duruşmada 8 tutuklu sanık, 5 yıllık tutukluluk süresini aştıkları gerekçesiyle tahliye edildi. Mahkeme tahliye ettiği sanıklara yurt dışına çıkış yasağı koyarak duruşmayı Şubat 2018'e erteledi.

Abdullah Baybaşin'in İngiltere'nin 'en tehlikeli adam' ilan ettiği ve 'Avrupalı Escobar' olarak bilinen abisi Hüseyin Baybaşin'in yerine geçtiği öne sürülüyordu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR