Vize kararı kimleri etkileyecek?

Gündem 9 Ekim 2017 08:43
Vize kararı kimleri etkileyecek?
A
a

Ankara ve ABD karşılıklı olarak vize başvurularını durdu. Peki bu karardan kimler etkilenecek?

Ankara ve Washington'ın karşılıklı aldığı 'başvuruları askıya alma' kararından, halihazırda, vizesi olanlar ya da başvuru yapıp onay alanlar etkilenmeyecek. Bunun dışında kalan ve seyahat etmek isteyen Türk ve ABD vatandaşları ise vize alamayacak.

Bugün, ABD'ye gitmek isteyen ve vizesi olmayan Türk vatandaşları, ABD Büyükelçiliği ve Konsoloslukları'na giderek başvuruda bulunamayacak. Karar diplomatik dahil tüm pasaportlar için geçerli olacak. Türk vatandaşları turistik, iş, öğrenci, gazeteci ve işçi dahil hiçbir vizeyi ikinci bir karar açıklanana kadar alamayacak.

ABD vatandaşları ise Türkiye'ye gelmek istediklerinde ya internet üzerinden e-vize başvurusu yaparak ya da uçağa bindikten sonra Türk gümrüklerinde yani kapıda vize alıyorlardı. ABD vatandaşları da ikinci bir karara kadar vize başvurusu yapamayacak. e-vize başvurusu için karar internet sitesinde uygulanmaya başlanarak, ABD uyruğu sistemden çıkarıldı.

Kapıda vize uygulamasının askıya alınması ise ivedilikle başlatılacak. Yetkililer, bugün Türkiye'ye inecek uçaklardaki ABD vatandaşlarının bundan etkilenmeyeceğini ancak alınan kararın hızla uygulamaya başlanacağını kaydetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Bireysel silah taşınmasına karşı mısınız?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat