• 27 Ekim 2017, Cuma 15:24
BahriOlgun

Bahri Olgun

Kim Bunlar? Kim Bunlar?

Başlık bana Zeki Alasya,  Metin Akpınar filmlerini hatırlattı. Güzel ülkemin, güzel mahallesi, saf iyiliksever insanları, çıkarsız dostlukları, belki romanlaşmamış ancak delicesine yaşanan sevdaları filmlerde kaldı sanki. İstemem bu haslet kaybolsun…

Kaybolan değerlerimiz var mı? Var.

Paylaşma, yardımlaşma dostluk arkadaşlık, aşklar, ülkeye bağlılık, Cumhuriyetimizin değerlerine bağlılık kayboluyor…

Peki kim kaybediyor? Kimler kaybedilmesine neden oluyor?

Sahi ‘kim bunlar’ ?

Bir toplumu ayakta tutan sahip olduğu değerleridir, ortak paylaşımlarıdır. Aynı ruhu taşımak, yardımlaşmak, iyi niyet gütmek, dertleşmek, sırt sırta vermek bizi biz yapanlar. Biz yüzyıllardır geleneğimizle, göreneğimizle sevgimizle, saygımızla, vatanseverliğimizle, temiz duygularımızla yaşamış insanlarız.

Ve hep böyle var olacağız ki,

Birlikte yaşayabilelim,

Ülkemizi, çevremizi, sevdiklerimizi daha yaşanabilir ve müreffeh hale getirelim,

Keyfimiz yerinde olsun, sabah işyerimize mutlu ve gülerek gidelim,

Şehit haberleri ile ağlamayalım…

Sosyal ve siyasal açıdan dengelerimizi, değerlerimizi bozan ne varsa; hayatımızdan uzak tutmanın yollarını bulmak gerek, hatta zorunluyuz.

Birileri domatesin, tarlada 10 kuruş, 20 kuruş… Tezgahta 2 lira 3 lira olduğunun bu farkın birilerinde olduğunu- aracılarda olduğunu- söylüyor. Eeee bizde soralım kim bunlar? Soralım da önce şöyle bir hesaplama yapmamız gerekmiyor mu? Öyle ya; hangi konuda olursa olsun hesap soracaksak konu ile ilgili, bilgili de olmamız gerekir.

Adana’da mahsulü tarlada kilosunu 20 kuruştan aldık, 10 kiloluk kasalara koyduk. Kasanın tanesi 1 lira kilo başına 10 kuruş maliyet bindi. Adana-İstanbul arası nakliye bedeli 5000 lira ödedik. 500 lira da yük boşaltma maliyeti ödüyoruz ve aracımız da 20 ton yük taşıyor. Yani 20.000 kg.

Toplam maliyete bakalım; Kasa Bedeli:2000 TL, Taşıma Bedeli:5000 TL                    

Boşaltma: 500 TL , Depolama: 500 TL, Domates bedeli:4000 TL,

Toplam: 12.000 TL Maliyet, Toptancı Karı: 2400 TL  GENEL TOPLAM: 14.400 TL

 0 perakendeci farkı (fire göz ardı edildi): 4300 TL       TOPLAM TUTAR: 18.700 TL

TOPLAM MALİYET: 18.700/20.000 KG=  94 Kuruş Kg. Maliyet

Eh arada kim bunlar dediklerimiz de kg başına 0 hesabımıza göre 1 lira kazanmış olacaklar. Kim bunlar?

Kim bunlar? Taşımayı karayolu ile dünyanın en pahalı yöntemiyle kim yaptırıyorsa O’dur. Ülkemizde demiryolu, denizyolu gibi ucuz maliyetli taşımalar yerine, uyduruk kamyonlarını bize satarak karayolu taşıması yaptıranlar ve bu sisteme karşı durmayanlar kimse, işte bunlar. Onların benzin, mazot maliyeti ve petrolü ithal eden ülke olarak düşünmeyenler de onlar ve onlardandır.

Kısacası ülkemizde ekonomik sistemi; bu sistemden trilyonlar kazanıp, darbe ve terörle de bu sistemi yerleştirmeyi amaçlayan ve kaos yaratarak insanların gündemlerinden uzak tutanlardır. Bunların işbirlikçileri de onlardandır. Bu soruları her sektör ve her olay için sorsak iyi olur. Sahiden soralım ya! Kim bunlar?


MAKALEYE YORUM YAZIN

DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık