• 24 Aralık 2017, Pazar 8:16
BoraKüçükyazıcı

Bora Küçükyazıcı

Eşim beni anlamıyor!

Eşler arasında en çok gözlenen ve çözüm aranan sorun, “Eşim beni anlamıyor!” şeklinde çoğunlukla telaffuz edilen, etkin iletişim sorunlarıdır. Eşlerin birbirlerini anlamaları, dinlemeleri, birlikte sorunları ele alarak, ortak çözüm geliştirebilmeleri için, karşılıklı olarak sağlıklı iletişim kuruyor olmaları gerekmektedir.

Çocuk yetiştirme tutumu açısından eşler arasında farklı yaklaşımların sergilenmesi, eşlerin aile terapisi desteği alarak çözüm bulmaları mümkündür. Ebeveynin çocuğa karşı özellikle tutarlı davranış sergiliyor olmaları, öğrenmeleri gereken ilk etkin davranış modeli olacaktır. Bu konuda yapılacak seans çalışmaları ile ebeveyn çocuklarına yaklaşım konusunda etkili anne-baba olma yolunda önemli kazanımlar elde etmeleri mümkündür. Çocuğun sergilediği davranış sorunları ve uyumsuz tutumları, doğru anne-baba iletişimi ile çözümlenmesi mümkün olacaktır.

Evlilik Terapisi Nedir?

İnsan, biyo-psiko-sosyal bir canlıdır; bu sebeple yaşamlarını birlikte paylaşan çiftlerin kendi içlerinde çözümsüz kalan ve çözüm bulamadıkları birçok durumla karşılaşmaları çok doğaldır. Böyle bir durumda çiftler, 2 yol seçmek durumundadır:

1- Çözüm sağlayamadıkları problem ile uğraşmaya devam edebilir

2- Çözüm konusunda bir uzmandan aile terapisi desteği alarak, profesyonel destek ile çözümü daha rahat oluşturabilirler.

Eşlerin sosyal-duygusal-cinsel çatışmaları ve bu çatışmaların sebep olduğu diğer durumlar, kimi zaman aile bireyleri için içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu anlaşmazlıkların çözümü konusunda uygulanan psikoterapi modeli, eşlerin birlikte katılmalarının önerildiği evlilik terapisidir. Bazı durumlarda eşlerden birisi evlilik terapisi konusunda, yani yaşanan sorunların bir uzman desteği ile çözüme ulaşması konusunda istekli ve daha rahat olurken, diğer eş bu destek konusunda ilgisiz ve/veya isteksiz olabilir. Böyle durumlarda önerilen, eşlerden birisini dahi olsa evlilik terapisi desteğini almaya başlaması ve ilerleyen süreçte eşini de bu çözümün parçası olmaya ikna etmesidir.

Belirli aralıklara katılacakları seanslarda, eşlere öncelikle etkin iletişim becerileri kazandırılır. Eşler birçok zaman diğer eşin kendisini anlamadığından yakınırken, kendisinin hangi beceri düzeyi ile duygu ve düşüncelerini aktardığını düşünme ve değerlendirme fırsatı bulacaktır. Böylece, eşler arasında geliştirilen iletişim teknikleri ve becerileri sayesinde, eşler birbirlerini daha iyi ve sağlıklı bir şekilde anlamaya başlarlar. Sorunların fark edilmesi ve etkili çözüm yollarının birlikte oluşturularak, çözüm için uygulamalar belirlenmesi, sağlıklı iletişim becerisine sahip eşler için geçerli olacaktır. Aile içi çatışmaların önce nedenleri ve nasıl ortaya çıktıkları belirlenir. Bu belirleme sayesinde, ortaklaşa üretilecek çözüm yöntemleri ile sorunların yönetilmesi ve ele alınması sağlanır.

Evlilik Terapisi ve Özellikleri

Öncelikle aile bireyleri ile tanışılır. Başvurmalarına sebep olan durum öğrenilir. Çözüm konusunda zorlandıkları ve baş edemedikleri problemleri tarif etmeleri istenir. Öncelikle ailenin hedefi belirlenir. Yani ne sebeple danışmanlık desteği almayı planladıklarını netleştirmeleri istenir. Böylece belirlenmiş bir hedef doğrultusunda aile terapisi devam edecektir. Ailenin hedefi çok önemlidir. Aile hangi sebeple başvurmuş? Aileyi zor durumda bırakan ve aile içi çatışmaya, fikir ayrılığına sürükleyen durumlar öğrenilir, net olarak belirlenmesi sağlanır. Her bir probleme yönelik çözüm stratejisi aile ile birlikte oluşturulur. Hangi sorunun nasıl ele alındığında çözüm konusunda yol alınabileceği böylece aile ile birlikte belirlenir. Bu çözüm stratejilerinin nasıl uygulandığı ve uygulamaların takibi, aile danışmanı tarafından yürütülür.

Her aile kendi özelinde farklı dinamiklere sahiptir. Bu sebeple her çözüm stratejisi, o aileye özgü oluşturulur. Ailenin kendi iç dinamikleri ile başvurmalarına sebep olan sorunu nasıl yönetecekleri ve gelecekte bu veya benzeri bir durumla karşılaştıklarında, bunu nasıl çözüme ulaştıracakları konusunda ile bireylerinin yetkinlik becerileri geliştirilir.

Aile danışmanlığında asıl destek, aile bireylerinin gelecekte karşılaşacakları sorunlarla nasıl başa çıkacakları konusunda becerilerinin gelişmesidir. Böylece, bugün danışmanlık desteği için başvurdukları bir sorun, gelecekte ailenin kendi içinde çözüm üreteceği bir durum haline gelmesi amaçlanmaktadır.

Aile terapisi, aileye özgü planlandığından, başvuru probleminin niteliğine göre ve ailenin ihtiyacı doğrultusunda ne kadar süreceği belirlenir. Eşler belirli aralıklarla terapi seanslarına katılırlar. En etkin seans şekli haftada 1 seans şeklinde ve her seans 1 saat olacak şekilde düzenlenir. Aileye ve başvuru sebebine ve ailenin sorunları çözme becerilerine göre seans süre ve sıklığı, her aile için farklı düzenlenir.

Evlilik terapisine, birlikteliklerinde sorun yaşayan ve bu sorunu çözmek isteyen çiftler başvurur. Henüz evlenmemiş olan ve evlenmeyi planlayan çiftler de aile terapisine başvurabilirler. İlişkilerinde sağlıklı adımlarla yürüyen çiftler, güven temelinde bir ilişki yaşarlar. Karşılıklı iletişim becerilerini geliştiren çiftler, 2 avantajı birden kazanırlar: hem kendisini daha sağlıklı ifade eder, hem de çiftlerden diğerini daha sağlıklı şekilde anlama becerileri gelişir.

Evlilik terapisi günümüzde Türkiye’de çiftlerin her geçen gün daha fazla oranda destek almak için başvurdukları bir yöntemdir. Evlilik ve aile terapisi, aile içindeki sorunlara çözüm bulunması amacıyla uygulanan destek modelidir.

Boşanma öncesi ve sonrasında da aile terapisi desteği çok faydalı olmaktadır. Özellikle boşanma sürecinde çocuğun psikolojik olarak bu yeni duruma hazırlanması sürecinde izlenecek doğru stratejinin belirlenmesi çok önemlidir. Eşler bir ayrılık yaşayarak yeni bir yaşama başlıyor olabilirler, karı-koca ayrılıyor olabilir, fakat anne-babalık görevi devam etmektedir. Ayrılan karı-kocalar, kendi anne-babalık görevlerinden ayrılmadıklarının farkında olmak adına aile terapisi desteğinden fayda sağlamaktadırlar. Boşanma sonrasında çocuğa karşı sergilenecek tutum ve davranış konusunda uzman desteği aile terapisi ile sağlanmaktadır.

Psikolog Dr. Bora Küçükyazıcı

Uzm. Klinik Psikolog & Aile Danışmanı

www.braincenter.com.tr


MAKALEYE YORUM YAZIN

DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık