• 27 Kasım 2017, Pazartesi 7:04
ÇağrıKara

Çağrı Kara

Kadın Dediğin

Tecavüzü kıyafete, yaşam tarzına hatta kişinin inancına kadar indirgeyen bir kesimle aynı toplumda nefes almanın utancı içerisinde yaşıyoruz. Her üç kadından birinin beraber olduğu insan tarafından şiddete uğradığı toplumumuzda, medyada kadın sömürüsü hız kesmeden devam ediyor. Bir yandan haber bültenlerinde izlediğimiz fiziksel, ruhsal, ekonomik ve cinsel şiddete uğramış kadınlar, bir yandan kadın programlarında gördüğümüz aciz, çaresiz, kabullenmiş kadınlar, bir yandan da dizilerde gördüğümüz evlenme meraklısı, zengin koca bulma derdinde, erkeğine hizmetçi olan, ahlak normlarını kuşanmış güzel ve alımlı genç kadınlar. Diziler ve diğer kurgusal yayınlarda, olması gereken, standart kadın tipi çizmeye çalışan medya, kadın programlarında bu standartlara uymamış kadınların acısını tartışıyor. Çözüm yolları arıyor. Arsızca “Siz de şöyle yapmasaydınız başınıza bu gelmezdi” diyecek kadar kararmış vicdanlarıyla program hazırlayanlar, toplumu, normlara uymayanların karşılaşacağı tehlikeleri göstererek fark ettirmeden tehdit ediyor ve  korku propagandası yapıyor.

Sosyal medyada görüp, “bu kadar da olamaz” dediğimiz yorumlarda genel olarak en korkulası “hak edilmişlik” üzerine kurulanlar, hele bu yorumları kadınların ağzından duyduğumuzda canımız daha çok yanıyor. Şunu anlıyoruz ki dayağı hak etme kavramını kadınlarımızın zihnine sokan, uydurulmuş kurallarla onları avucunda tutmaya çalışan ve onlara yaptıklarını sunup kabul ettiren, sunduğu çerçevenin dışına çıktığında da onları kurban eden sistem kusursuz çalışıyor.

 Tüm bu süreçlerde sadece medyayı suçlamak niyetinde değilim.  Tabi ki çokça faktör var bu sonucu getiren. Medyayı günah keçisi yapacak değilim fakat hiç mi suçu yok, kadını köle, hizmetçi ya da kutsal anne gösteren dizilerin, haberlerde tecavüzcünün yüzünü sansürleyip, tecavüze uğrayan kadının en şuh pozlarını kullananların, kadın programlarındaki namuslu kadın tanımlamalarının, kadın dediğin şöyle olacak böyle olacak diye başlayan paylaşımların? Sokmaya çalıştığınız kalıpların kurbanları olan kadınların vebali de sizin üzerinizde,  şimdilik rahat rahat kullanın. Ama unutmayın ki kadın sadece kusursuz işleyen kurulu sistemin bir parçası değil, o sistemi yerle bir edecek güçtür aynı zamanda.


MAKALEYE YORUM YAZIN

DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık