• 28 Kasım 2017, Salı 4:41
FarukOralbi

Faruk Oralbi

Hamburg'lu Osmanlılar mı, Hamburger Osmancıkları mı ?

Almanya’nın  Hamburg şehrinde güneşli bir bahar günü.

Navigasyon ve bilgilendirme sistemlerini kullanma  ile bir türlü tam barışamadığım akıllı telefonumu cebime kaldırıp eski usul “sor-soruştur “ yaparak açık döviz bürosu bulmaya çalışan bendeniz.

Almanya’da yaşayan ya da turistik bir gününü burada geçirmiş olanlar iyi bilir, pazar günleri  gerçek anlamda bir “tatil günü“ olup, insanların da insan gibi yaşama hakkı olduğunu, dinlenmeye ve hafta sonu tatili yapmaya hakları olduğunu  “Öf bu ne ya, her yer kapalı, şimdi bizde olsa ohoo“ gibi anlamsız ve kapitalist cümlelerle eleştirmeye çalışan bir takım kişilere çok güzel anlatan hatta yeni tabirle “kapak yaparak“ hatırlatan güzel bir gündür.  AVM ler dahi kapalı olup sadece yemek hizmeti veren belli başlı yerler açık olur. Bir de Baeckerei denilen  (Bekeray okunuyor ) ekmek ve pasta fırınları.

Bu kısa bilgilerden sonra halen açık döviz bürosu bulamamış olmanın sıkıntısı ile sağa sola giderken, birden bir Türk dönercisinin önünde olduğumu farkettim. Gayrı ihtiyarı biraz da sevinerek yanlarına yanaşıp Türkçe konuşarak derdimi söyledim. O arada sıla hasretinden midir, iyi niyetli bir empati kurma çalışması mıdır, içgüdü müdür bilmem, dönüp adama “Tabii buralarda insanın kendi vatanından birilerini görmesi güzel“ deyiverdim.

Hay demez olaydım.

Döviz bürosu cevabının hemen arkasından gelen cümle ile dondum kaldım adeta:

“Oo tabii abi buralar hep Osmanlı ...”

Osmanlı ?

O anda sadece bir Türk dükkanının önünde değil, sokağı parsellemiş bir Türk mahallesinde olduğumu fark ettim. Ancak sağa baktım, sola baktım, arkama baktım,  döndüm bir daha baktım.

Etrafta ne bir yeniçeri var, ne bir kapıkulu askeri ne bir Mehtaran ne de Saray-ı Humayun’dan olabilecek bir hanedan mensubu... Ama  arkadaşa göre her yer Osmanlı.

Avrupa’nın ortasında insanları Euro ile maaş alan, çoğu çift pasaportlu, tükettiği ürünlerin yarıdan fazlası ithal olan, bekar erkekleri  Alman kızlarının peşinde çakma Kazanova’lık yapan sözde bir Neo-Osmanlı Cumhuriyeti. Adamların tek bir hamlesi ile kapı önüne koyulabileceklerinden herhalde bihaber.

Sık sık bizde de duyulan ve gösteriş için kullanımına rağmen yanlış olan “Biz Osmanlı torunuyuz” cümlesi ile de yeri gelmişken bir bilgi verelim. Efendim Osmanlı bir ailedir, Osmanoğulları olarak bilinir. Dolayısıyla eğer aile soy ağacınızda, dıdısının dıdısı da olsa olur, bi hanedan mensubu yoksa Osmanlı olamazsınız, ancak Osmanlı tebası altında yaşayan, vergi ya da haraç veren halklardan biri olursunuz ki, maalesef bu halklar içerisinde Türkler Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde en hakir görülen topluluklardan biriydi. Oğuzların Kayı Boyundan,  yani yüzde yüz Türk olmasına karşın Osmanlı gibi Türk ismini reddedip kendine “Osmanlı” diyerek soyu ile bağını kopartan dünya tarihinde benzer tuhaf bir imparatorluk daha yoktur. Ve Osmanlılar Türkleri hiç sevmezlerdi.

Hamburger yiyip Osmanlı İmparatorluğu hayali ile yaşayanların tekrar düşünmeleri dileklerimle, sevgiyle kalın.


MAKALEYE YORUM YAZIN

DİKKAT! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık